دان روسگارد و مفهوم شعر تکنو

دان روسگارد هنرمند و مبتکر بین‌المللی  به دلیل طرحهای اجتماعی که انسان و تکنولوژی را به یکدیگر مربوط می‌کند معروف شده است. او  فضاهایی طراحی می‌کند که انسان و تکنولوژی در ارتباط مستقیم و وابسته به یکدیگر قرار میگیرند.

Website.project

استودیو روسگارد همراه با تیمی از طراحان و مهندسان در هلند و شانگهای مشغول به فعالیت‌های مختلف است. پروژه‌های متفاوت از مد گرفته تا معماری همه دارای یک عنصر مشترک هستند. در تمامی پروژه‌ها فضا و بیننده یکی‌ می‌شوند و ارتباط میان این دواست که محیط را پویا و فعال می‌کند. دان روسگارد این اتصا ل، بین ایدئولوژی و فن آوری را “شعر تکنو ” می نامد.

روسگارد جایزه ایندکسطراحی، جایزه فناوری جهانی، دو جایزه طراحی هلند، جایزه کوهلر شارلوت، جایزه نوآوری شرکت Accenture، و برنده جایزه  موفق ترین طراحی در چین را به دست آورده است.

یکی‌ از پروژه‌های مورد علاقه من پروژه DUNE است. DUNEبه معنی‌ تپه‌ای از شن و ماسه که توسط باد در یک جا جم شده است.

DUNE  چشم اندازی است که با رفتار انسان در تعامل است. این پروژه ترکیبی‌  از طبیعت و تکنولوژی است که از تعداد زیادی فیبر تشکیل شده که با توجه به صدا و حرکت بازدید کنندگان روشن میشوند. افزایش تعامل اجتماعی در پیاده روها یکی‌ از اهداف این پروژه بوده است.

Dune 8

این پروژه تشکیل شده است از سیستم مدولار طول 100 سانتی متر، عرض 50 سانتی متر، ارتفاع متغیر. صدها الیاف، LED ها، حسگرها، بلندگو، نرم افزار تعاملی و الکترونیک.

Dune 5

کارفرما: سفارش هلند رسانه هنر موسسه آمستردام، روتردام 2007 شهر معماری، CBK روتردام، و سیدنی

Lotus 7.0  به نظر من یکی‌ دیگر از پروژه‌های موفق این استودیو است زیرا بازدید کنندگان را کاملا درگیر خود می‌کند و آنها را به تعامل دعوت می‌کند . Lotus  به معنای نیلوفرِ آبی .هر کسی‌ که تا به حل یک بار گًلِ نیلوفرِ آبی که از برکی تیره بیرون آماده باشد را مشاهد کرده باشد نمی‌تواند منکر زیبای این گًل شود. نیلوفرِ آبی همیشه به عنوانه سمبل پاکی‌ و زیبای است که از دل تیره برکه بیرون آماده است.و بدین سبب در بسیاری از کارهای هنری نیلوفرِ آبی مورد توجه هنرمندان قرار گرفته است.

Lotus church

 Lotus 7.0  دیواری است که بر خلاف دیگر دیوارها جان دارد و نسبت به حرکت بازدید کنندگان عکس العمل نشان میدهد. این دیوار از ورقهای هوشمندی تشکیل شده که در پاسخ به حرکت بازدید کنندگان باز و بسته میشود.

lotus detail 2

در هنگام عبور از کنار7.0  Lotus ، صدها ورقه آلومینیوم همانند گلی‌ باز میشوند. تغییرات آهسته و آرام Lotus فضای شاعرانه بوجود میاورد . این پروژه برندهٔ جایزه معماری رسانه ها 2012 شده است.

Lotus 2

مشخصات: دیوار منحنی 4 * 2 متر با صدها ورقه هوشمند، لامپ، سنسور، نرم افزار و دیگر رسانه ها.

کارفرما:توسط شهر لیل برای نمایشگاه فوق العاده Lille3000 سرپرستی کارولین دیوید

دیدگاهتان را بنویسید