باب دیلن دعوت کاخ سفید را هم رد کرد

کاخ سفید از باب دیلن، خواننده آمریکایی و برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۶ دعوت کرده بود تا به همراه دیگر آمریکایی‌های برنده نوبل امسال، در مراسمی با حضور باراک اوباما شرکت کند. دیلن در این مراسم حاضر نشد.

 

یک سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد باب دیلن “متأسفانه” نتوانست در مراسم بزرگداشت برندگان آمریکایی جایزه نوبل به میزبانی باراک اوباما شرکت کند. چهار آمریکایی دیگر که امسال برنده جایزه نوبل شده‌اند، همگی شامگاه چهارشنبه (۳۰ دسامبر/ ۱۰ آذر) در این مراسم حاضر شدند.

دانکن هالدین و مایکل کاسترلیتز (برندگان نوبل فیزیک)، فریزر استادرت (برنده نوبل شیمی) و الیور هارت (برنده نوبل اقتصاد) زاده بریتانیا هستند، اما در آمریکا زندگی می‌کنند. باراک اوباما در سخنرانی خود در مراسمی که به افتخار این دانشمندان برپا شده بود، از نقش ارزنده مهاجران برای ایالات متحده قدردانی کرد و گفت: «ما بی‌اندازه به شما افتخار می‌کنیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا این دانشمندان را گواهی بر این امر دانست که “آنچه آمریکا را واقعا کشوری منحصربه‌فرد می‌کند، توانایی ما برای جذب استعدادها از سراسر جهان است.”

باب دیلن پیش‌تر اعلام کرده بود که در مراسم اهدای جایزه نوبل که ۱۰ دسامبر (۲۰ آذر) در استکهلم برپا می‌شود، شرکت نخواهد کرد.

این خواننده ۷۵ ساله آمریکایی روز ۱۳ اکتبر امسال از سوی آکادمی سوئد شایسته دریافت جایزه نوبل ادبیات شناخته شد. پس از اعلام این موضوع باب دیلن به مدت دو هفته هیچ‌واکنشی نسبت این خبر نشان نداد و سکوت پیشه کرد. او سپس با انتشار نامه‌ای اعلام کرد که از گرفتن این جایزه ” بسیار مفتخر” است و قصد دارد “اگر میسر شد” در مراسم اهدای جایزه در استکهلم حضور یابد. اما اواسط ماه نوامبر دیلن با نوشتن نامه‌ای خطاب به آکادمی سوئد گفت که به علت “تعهدات دیگر” قادر به شرکت در این مراسم نخواهد بود.

باب دیلن نخستین آهنگساز و ترانه‌سرایی است که تا کنون برنده جایزه نوبل ادبیات شده است.

 

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید