ثبت نوروز در فهرست میراث ناملموس بشری سازمان یونسکو

جشن نوروز با مشارکت ۱۲ کشور به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و کهن‌ترین میراث‌های ناملموس بشری سازمان یونسکو به ثبت رسید. این فهرست مواردی چون رسوم، نمایش‌ها، رقص‌ها و صنایع دستی را دربرمی‌گیرد.

نخستین بار در سال ۱۳۸۸ بود که پرونده نوروز با مشارکت ۷ کشور به ثبت رسید. پنج سال بعد نیز این پرونده با درخواست پیوستن پنج کشور عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان بار دیگر تنظیم و تدوین گردید و به سازمان یونسکو فرستاده شد. حال در مورد این پرونده که مدیریت آن را ایران برعهده داشته، بار دیگر تصمیم‌گیری شده است. به گزارش خبرگزاری ایرنا پرونده چندملیتی نوروز به عنوان یکی از “بزرگ‌ترین و کهن‌ترین میراث‌های ناملموس جهان” شامگاه چهارشنبه (۳۰ نوامبر) در نشست یونسکو در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی به ثبت رسیده است. کشورهای شرکت‌کننده در پرونده نوروز عبارتند از: ایران، هند، پاکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، افغانستان، عراق و ترکمنستان.

مجمع عنومی سازمان مل در روز ۲۲ فوریه ۲۰۱۰ (برابر با ۴ اسفند ۱۳۸۸) نیز قطعنامه‌ای در مورد این جشن باستانی به تصویب رسانده و روز ۲۱ مارس برابر با اول فروردین ماه را به عنوان روز جهانی نوروز ثبت کرد. به این ترتیب نوروز به عنوان مناسبتی بین‌المللی به رسمیت شناخته شد. در نشست یونسکو در آدیس آبابا موارد دیگری نیز در فهرست میراث ناملموس بشری ثبت گردید، از جمله “فرهنگ پخت نان لواش” که پرونده‌ای مشترک از سوی کشورهای ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و قرقیزستان است.

یکی دیگر از پرونده‌های جالبی که در نشست یونسکو در پایتخت اتیوپی به ثبت رسید، فرهنگ آبجوسازی در بلژیک است. آبجو در بلژیک از تنوع چشمگیری برخوردار است و در این کشور حدود ۱۵۰۰ نوع آبجو وجود دارد. رقص رومبا که رقص سنتی کشور کوبا محسوب می‌شود نیز در نشست آدیس آبابا در فهرست میراث ناملموس بشری یونسکو گنجانده شد.

 

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید