هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

نفس تازه

وقتی که نفس کشیدن سخت می‌شود

بعد از روزها دلگرفتگى تهران، بالاخره آسمان این شهر آبى شده و مردم کمى مهربان تر؛ اما در روزهاى گذشته آسمان آبى نبود و نفس کشیدن چه سخت شده بود و شاید باور این که بالاخره آلودگى به بالا ترین سطح خود رسیده و کارى جز خانه نشینى از دستمان بر نمى آمد بیشتر ذهنمان را درگیر و ناراحت مى کرد.

78ab31ebf6472be232fac4ecddc98dc0

ولى دو هنرمند به نام هاى جمال میرجعغرى و مصطفى شاه محمدى بیکار ننشستند و براى آگاهى بیشتر و ضرورت توجه به آلودگى هوا و راه هاى مقابله با این معضل، پرفورمنسى اجرا کردند. آن ها  به “من چه هاى ” معمول بسنده نکردند.

453894369

هنرمندان تمامى کشورهایى که با این معضل آلودگى هوا در گیر هستند براى بالا بردن سطح اطلاعات مردم تلاش مى کنند براى مثال هنرمندى چینى در اوج آلودگى هواى چین در بلجیم صد روز در خیابان ها قدم زد و با جاروبرقى گردو غبار هوا را جمع کرد و از همه گردو غبار آجر ساخت.

براى عموم مردم کار این هنرمند که خود را “Brother Nut”  مى نامد کارى بیهوده  به نظر مى رسید ولى او با تبدیل آلودگى هوا به آجرى که    مى توان در دست گرفت و لمس کرد به شدت و ناگوارى وضعیت موجود در آن شهر اشاره کرده است. او در مصاحبه با CNN گفته است

مردم مى پندارند که آلودگى هوا امرى عادى و شوخى است. ولى این حق طبیعى انسان است که هواى تمیز تنفس کند

او مى گوید آجرها ساخته شدند تا نماد نداشتن یک حق عادى و طبیعى را تداعى کنند. او تنها هنرمندى نیست که ایده جارو کردن هوا را اجرا کرده است. در سال ٢٠١٣ هنرمند دانمارکى و مطرحى به نام دان روزگارد – که مطلبى در مورد این هنرمندو  اینستالیشن هاى بى نظیرش در سایت هنرگردى  در ماهاى گذشته نوشته شده بود- دستگاهى الکترومغناطیس ساخت و توسط این دستگاه پارتیکل هاى هواى آلوده را جمع آورى مى کرد و در نتیجه در ستونى که او طراحى کرده بود هواى تازه و به دور از آلودگى به وجود مى آورد.

kongning2

و یک طراح مد به نام  Chi Zang مى گوید بیشتر طراحى هایش از آلودگى هوا الهام مى گیرد. او نام مجموعه کارهایش را Fxxk Air Pollution نامیده است.

china-air-pollution-1

هنرمندى به نام کنگ نینگ Kong Ning لباس عروسى طراحى کرده که توسط ٩٩٩ ماسک ها تزیین شده  او اعتقاد دارد این همکارى و همفکرى هنرمندان ، مردم و مسئولین را به فکر چاره و جدى شمردن این خطر وا مى دارد.

 

آنا شاه محمدی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید