هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

وقتی که نفس کشیدن سخت می‌شود

بعد از روزها دلگرفتگى تهران، بالاخره آسمان اين شهر آبى شده و مردم كمى مهربان تر؛ اما در روزهاى گذشته آسمان آبى نبود و نفس كشيدن چه سخت شده بود و شايد باور اين كه بالاخره آلودگى به بالا ترين سطح خود رسيده و كارى جز خانه نشينى از دستمان بر نمى آمد بيشتر ذهنمان را درگير و ناراحت مى كرد.

78ab31ebf6472be232fac4ecddc98dc0

ولى دو هنرمند به نام هاى جمال ميرجعغرى و مصطفى شاه محمدى بيكار ننشستند و براى آگاهى بيشتر و ضرورت توجه به آلودگى هوا و راه هاى مقابله با اين معضل، پرفورمنسى اجرا كردند. آن ها  به “من چه هاى ” معمول بسنده نكردند.

453894369

هنرمندان تمامى كشورهايى كه با اين معضل آلودگى هوا در گير هستند براى بالا بردن سطح اطلاعات مردم تلاش مى كنند براى مثال هنرمندى چينى در اوج آلودگى هواى چين در بلجيم صد روز در خيابان ها قدم زد و با جاروبرقى گردو غبار هوا را جمع كرد و از همه گردو غبار آجر ساخت.

براى عموم مردم كار اين هنرمند كه خود را “Brother Nut”  مى نامد كارى بيهوده  به نظر مى رسيد ولى او با تبديل آلودگى هوا به آجرى كه    مى توان در دست گرفت و لمس كرد به شدت و ناگوارى وضعيت موجود در آن شهر اشاره كرده است. او در مصاحبه با CNN گفته است

مردم مى پندارند كه آلودگى هوا امرى عادى و شوخى است. ولى اين حق طبيعى انسان است كه هواى تميز تنفس كند

او مى گويد آجرها ساخته شدند تا نماد نداشتن يك حق عادى و طبيعى را تداعى كنند. او تنها هنرمندى نيست كه ايده جارو كردن هوا را اجرا كرده است. در سال ٢٠١٣ هنرمند دانماركى و مطرحى به نام دان روزگارد – كه مطلبى در مورد اين هنرمندو  اينستاليشن هاى بى نظيرش در سايت هنرگردى  در ماهاى گذشته نوشته شده بود- دستگاهى الكترومغناطيس ساخت و توسط اين دستگاه پارتيكل هاى هواى آلوده را جمع آورى مى كرد و در نتيجه در ستونى كه او طراحى كرده بود هواى تازه و به دور از آلودگى به وجود مى آورد.

kongning2

و يك طراح مد به نام  Chi Zang مى گويد بيشتر طراحى هايش از آلودگى هوا الهام مى گيرد. او نام مجموعه كارهايش را Fxxk Air Pollution ناميده است.

china-air-pollution-1

هنرمندى به نام كنگ نينگ Kong Ning لباس عروسى طراحى كرده كه توسط ٩٩٩ ماسك ها تزيين شده  او اعتقاد دارد اين همكارى و همفكرى هنرمندان ، مردم و مسئولين را به فكر چاره و جدى شمردن اين خطر وا مى دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید