هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

هنرمند برجسته منیر شاهرودی فرمانفرمائیان شب گذشته در سن ۹۷ سالگی به مرگ طبیعی درگذشت. این هنرمندِ پرآوازه، نخستین ایرانی بود که نمایشگاه انفرادی آثارش در موزه گوگنهایم نیویورک به معرض نمایش درآمد.

خانم فرمانفرماییان در سال ۱۳۰۱ در شهر قزوین زاده شده بود و تحصیلات خود را در رشته تصویرسازی مد در مدرسه عالی پارسونز نیویورک و سپس در دانشگاه «کورنل» به پایان برد. وی در طول یک عمر فعالیت حرفه‌ای، بدل به یکی از پیشگامان هنر مدرن ایران شد و سپس با آینه های موزائیکی و تکنیک نقاشی پشت شیشه منحصربه فردش به شهرت جهانی رسید.

اثری از منیر شاهرودی فرمانفرمائیان

گفتنی است دو سال پیش، تالاری در مجموعه موزه نگارستان به نمایش دائمی ۵۱ اثر برجسته از خانم فرمانفرمائیان اختصاص پیدا کرد و به این ترتیب، وی نخستین بانوی هنرمندی شد که در ایران صاحب موزه شد. ایشان در گفتگو با مجله گاردین گفته بود که در آثارش از زیبایی های ایران الهام می گیرد و مشاهداتی را در سفرهایش به بیابانها و کوه های ایران داشته در کارهایش بازتاب می دهد.

خانم فرمانفرمائیان پس از انقلاب به خارج از ایران رفت و سپس در سال ۲۰۰۴ میلادی به ایران بازگشت و کارگاهش را کشورش بازگشایی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید