هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

والدمارسود ؛مجموعه‌داری در قلب استکهلم

والدمارسود ، که قبلاً محل اقامت پرنس یوژن (۱۹۴۷-۱۸۶۵) بود ، امروز یکی از محبوب ترین موزه های هنری سوئد است که نمایشگاه ها و رویدادهای متنوع و گسترده ای را برای نمایش در اختیار عموم مردم می‌گذارد. پرنس یوژن کوچکترین پسر پادشاه اسکار دوم و ملکه سوفیا بود. پرنس در دانشگاه اوپسالا تحصیل کرد و در همان زمان هنرجوی نقاشی ویلهلم فون گجرفلت بود. او تصمیم گرفت علیرغم تبار سلطنتی اش یک هنرمند شود.

او به پاریس رفت و هنرمندان فرانسوی لئون بونات و پیر پوویس دو شاوانز را برای هنرآموزی انتخاب کرد. در پاریس بود که او اولین قدم ها را به عنوان یک مجموعه دار هنری برداشت. در سال ۱۸۸۹ پرنس به عنوان اولین عضو افتخاری آکادمی هنرهای زیبا در استکهلم انتخاب شد. در اواخر سال ۱۹۰۰، پرنس حق مالکیت اموال والدمارسود در استکهلم را به دست آورد.

موزه والدمارسود / عکس از مرکز پژوهش هنر

مانند بسیاری از هنرمندان قرن بیستم، پرنس یوژن نیز به عنوان یک طراح فعالیت می کرد . گلدان والدمارسود امروزه به عنوان نماد یک صنعتگر از او به جای مانده است.پرنس صندلی و اشیاء و جواهرات را نیز با استفاده از نقره طراحی کرده است. با گذشت سالها نمایشگاه های زیادی از هنر پرنس یوژن برپا شد.

حمایتگری برای هنرمندان

یوژن همچنین به برپایی نمایشگاه با آثار دیگر هنرمندان نیز کمک کرد. به عنوان مثال او به همراه هانا و جورج پائولی اولین نمایشگاه بزرگ هنری ارنست جوزفسون را در سال ۱۸۹۳ برپا کرد و سال بعد وی اثری از ادوارد مونک را برای اولین بار در استکهلم به نمایش درآورد.

در ۱۷ اوت سال ۱۹۴۷ شاهزاده یوژن در والدمارسود  در حالی که ۸۲ ساله بود، درگذشت. او در وصیت نامه خود، خانه و مجموعه های اقامتی خود را به دولت سوئد اهدا کرد و برای اداره آن نیز کمک هزینه ای در نظر گرفت. این کمک هزینه شامل ساختمان ها، باغ گیاهان ، مبلمان ، وسایل صنایع دستی و مجموعه های هنری قابل توجه پرنس یوژن می شود.

پرنس یوژن با تأکید ویژه بر هنر نوردیک و فرانسه در زمره بهترین نقاشان منظره نسل خود و یک مجموعه دار حرفه‌ای بود. در مجموعه او حدود ۷۰۰۰ اثر هنری وجود دارد که شامل نقاشی ، مجسمه و اشیاء صنایع دستی است.

موزه والدمارسود / عکس از مرکز پژوهش هنر

مجموعه داری پرنس

مجموعه نقاشی او شامل آثاری از ارنست جوزفسون ، آندرس زورن ، اسحاق گرینوالد سیگردید هجرتن ، ورا نیلسون و اسون ایکس و اریکسون است. آثار هنرمندان معروفی مانند ادوارد مونک و آگوست رودین نیز در مجموعه او حضور دارند. آپارتمان ها و پارک های خصوصی پرنس همیشه در دسترس بازدید کنندگان است.

این موزه شامل ساختمان اصلی “قلعه” است که در سال ۱۹۰۳-۱۹۰۵ به عنوان اقامتگاهی برای پرنس یوژن و همچنین ساختمان گالری که در سال ۱۹۱۳ به آن اضافه شد ساخته شده است. در طبقه همکف قلعه، می توانید از اتاق نشیمن پرنس یوژن که از زمان وی حفظ شده است بازدید کنید. در طبقه فوقانی ساختمان و همچنین در گالری ، آثاری از مجموعه های پرنس و همچنین نمایشگاه هایی موقت به نمایش در می آیند. فعالیت های این نمایشگاه ها شامل آثاری از هنرمندان معاصر و هنرمندانی است که با شاهزاده یوژن معاصر بودند. در پارک زیبا و باغ پرنس مجسمه های کارل میلز وجود دارد.

موزه والدمارسود / عکس از مرکز پژوهش هنر

مجتمع اقامت خصوصی پرنس تا حد زیادی مانند دوران حیات او باقی مانده و بازدید از آن امروزه برای عموم آزاد است.

رامین سعیدیان

http://www.artresearcher.center

کارشناس ارشد پژوهش‌هنر / raminsaidian@gmail.com

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید