هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

گالری‌گردی هم برای خود قوانین نانوشته‌ای دارد.  در زیر فهرستی از هشت نکته‌ی مهم را آورده‌ایم که امیدواریم مفید باشد:

 1. نترسید. با اعتماد به نفس به گالری قدم بگذارید، حتا اگر از هنر اطلاع چندانی ندارید یا بار اول است که به گالری می‌روید. در مواجهه با گالری گردها که لباس‌های رنگی و خاص به تن دارند، بد به دلتان راه ندهید و مطمئن باشید همه‌ی افرادی که در گالری می‌بینید، آرتیست نیستند.

 2. از وسط شروع کنید. اغلب افراد در هنگام ورود، تمایل به بازدید از سمت راست (ساعت گرد) دارند ولی هیچ الزامی در رعایت این قاعده نیست. اگر آثار ترتیب خاصی ندارند، از هرجایی که راحت هستید شروع کنید.

 3. می‌توانید ساکت باشید. اگر پرسش خاصی برایتان پیش نیامده، نیازی نیست که حتما از آرتیست یا مسئول گالری سوال و جواب کنید. پرسش و پاسخ الزاما به معنای درک بالای کسی از هنر نیست.

4. در افتتاحیه‌ها شرکت کنید. گالری‌ها در اغلب عصرهای وسط هفته خلوت هستند و این شاید در مقایسه با روزهای افتتاحیه کمی ناخوشایند باشد. پس اگر از افرادی هستید که از نگاه خیره‌ی تابلوها لذت نمی‌برید، افتتاحیه ها به دلیل شلوغی، انتخاب بهتری هستند.

 5. سوال کنید. اگر سوالی مرتبط با موضوع در ذهن دارید، بپرسید! از رویارویی با آرتیست مجموعه خجالت نکشید و فکر نکنید که اگر سوالی ابتدایی بپرسید، کسی شما را مسخره میکند. مطمئن باشید هنرمند‌نماهای زیادی در گالری‌ها وجود دارند.

 6. خیلی نزدیک نشوید. سعی کنید فاصله‌ی معمول را در بازدید از آثار هنری رعایت کنید. منظور از فاصله‌ی معمول، همان فاصله‌ای است که در موزه‌ها از تابلوها دارید.

7. پیش از عکس گرفتن اجازه بگیرید. قانون عکاسی در گالری‌ها متفاوت است و به دلایل مختلف از جمله رعایت کپی رایت ممکن است عکس گرفتن برای بازدیدکنندگان مجاز نباشد. در صورتی که از اثری خوشتان آمده و می‌خواهید تصویری از آن را داشته باشید، می‌توانید از کاتالوگ نمایشگاه استفاده کنید. این کاتالوگ‌ها در 99% مواقع رایگان هستند.

 8.گِست بوک را امضا کنید. اگر از گالری، هنرمند یا مجموعه‌ی هنری خوشتان آمده، خوب است که نظر و اطلاعاتی چون ایمیل یا شماره‌ی موبایل خود را در دفتری که عموما به این منظور در نزدیکی ورودی گالری قرار داده شده ثبت کنید. با این کار می‌توانید از رویدادهای گالری باخبر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید