هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

لوچیانو پیا معمار ساکن ایتالیا در یک طرح مفهومی، آپارتمانی را با الهام از خانه‌های درختی در یکی از چهاراه‌های شهر تورین طراحی کرده است. پیا که در این طرح سعی کرده از معماری سبز نهایت بهره را ببرد، برای آسایش روانی ساکنانِ فرضی این آپارتمان اهمیت زیادی قائل شده است. در طراحی سازه‌ی این بنای 5 طبقه از ترکیب تیرآهن‌های بافته شده به شکل درختان بزرگ استفاده شده که علاوه بر جلوه‌ی دیداری، حسی از زندگی در تنه‌ی درخت را به افراد منتقل می‌کند.

 urban-treehouse-architecture-25-verde-luciano-pia-honargardi-(7)  urban-treehouse-architecture-25-verde-luciano-pia-honargardi-(8)

به گفته‌ی لوچیانو پیا هر قدم در طراحی این ساختمان با دقت نظر بسیار زیادی پیش رفته است. ساختار ارگانیک و نامتقارن تراس‌ها مانند جوانه‌های هستند که از گوشه و کنار این درخت عظیم سر برآورده‌اند. هم‌چنین یک آب نما در حیاط محل دنجی را برای ساکنان فراهم می‌آورد. وجود 150 درخت برگزیر هم در فصل زمستان آفتابی فیلتر شده را برای افراد به ارمغان می‌آورد. علاوه بر تمامی امکانات داخلی این آپارتمان درختی، خود این این طرح از نظر شهری هم جایگاه خاصی خواهد داشت. در کل این پروژه هم از نظر معماری داخلی و هم از نظر معماری منظر در خور توجه است و امیداریم در آینده‌ی نزدیک شاهد طراحی و اجرای چنین معماری‌های سبزی در شهرها باشیم. برای دیدن نمای خیابان این بنا، به لینک نقشه‌ی گوگل مراجعه کنید.

 urban-treehouse-architecture-25-verde-luciano-pia-honargardi-(9)  urban-treehouse-architecture-25-verde-luciano-pia-honargardi-(10)  urban-treehouse-architecture-25-verde-luciano-pia-honargardi-(11)

 

دیدگاهتان را بنویسید