از اجرا تا عزل؛ یک پرفورمنس جنجالی در موزه هنرهای معاصر

روز شنبه 21 اسفند ماه 1400، موزه هنرهای معاصر تهران میزبان گشایش نمایشگاه «پنج گنج» بود. این رویداد که با پرفورمنسی از «یاسر خاسب» همراه بود، با غوطه‌ور شدن این هنرمند در حوض معروف روغنی موزه، به چالش کشیده شد.

آقای خاسب با رفتن به داخل اثر هنری «ماده و فکر» واکنش شدید اهالی هنرهای تجسمی را رقم زد و دیری نپایید که آقای محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی رئیس موزه هنرهای تهران را تغییر دارد. البته در این حکم به دلیل جایگزینی احسان آقای مدیر -پیشین- موزه اشاره‌ای نکرد.

به این ترتیب آقای عبادرضا اسلامی کولایی رئیس تازه‌ی موزه هنرهای تهران شد.

موزه هنرهای معاصر تهران

اثر «ماده و فکر» که در سال ۱۹۷۷ توسط موزه هنرهای معاصر تهران خریداری شده بود، اثر هنرمند ژاپنی نوریوکی هارگوچی است و یکی از آثار هنری ارزشمند این موزه به شمار می‌رود.

ماده و فکر، یک چهارگوش فولادی جوش‌خورده است که درون آن با روغن سیاه پر شده است و همانند آینه بزرگ و سیاهی در کف موزه، به نظر می‌رسد.

گفتنی است موزه هنرهای معاصر تهران با انتشار بیانیه‌ای ضن ابراز تاسف، برخورد اجراکننده با حوض روغنی را برنامه ریزی نشده و در اثر اشتباه دانسته است. هم‌چنین افزوده است که این اثر آسیب ندیده و روغن تازه به حوض تزریق خواهد شد.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید