هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

فیلم اوپنهایمر ساخته کریستوفر نولان توانست در نود و ششمین دوره اسکار خوش بدرخشد و ۷ جایزه از جمله اسکار بهترین فیلم را ازآن خود کند.

کریستوفر نولان جایزه بهترین کارگردانی را برای «اپنهایمر» روی صحنه در جریان نود و ششمین دوره جوایز اسکار، 10 مارس 2024، در هالیوود دریافت کرد.

مراسم اسکار ۲۰۲۴ که با حضور بزرگترین ستارگان سینما در لس‌آنجلس برگزار شد، در نخستین ساعات بامداد دوشنبه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) به پایان رسید و جایزه بهترین فیلم به اوپنهایمر رسید. سازنده این فیلم، کریستوفر نولان نیز برنده جایزه بهترین کارگردانی شد.

کیلین مورفی برنده اسکار بهترین بازیگر مرد برای «اپنهایمر» در جریان نمایش اسکار در نود و ششمین جوایز اسکار در هالیوود، لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده، 10 مارس 2024. رویترز/ مایک بلیک

کیلین مورفی، هنرپیشه اصلی این فیلم هم جایزه اسکار خود در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد. او پیش از این نیز جواز بفتا و گلدن گلوب را برای بازی در همین فیلم به دست آورده بود.

کارگردان کریستوفر نولان و تهیه کنندگان اما توماس و چارلز روون برنده اسکار بهترین فیلم برای “اپنهایمر” در طول نمایش اسکار در نود و ششمین جوایز اسکار در هالیوود، لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده، 10 مارس 2024. رویترز/ مایک بلیک

اوپنهایمر هم‌چنین جایزه بهترین فیلم‌برداری برای ون هویتما، بهترین تدوین برای جنیفر لیم و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را نیز برای رابرت دانی جونیور از آن خود کرد. جایزه بهترین موسیقی متن هم به اوپنهایمر رسید و این فیلم که با نامزدی در ۱۳ رشته از سایر رقبای خود پیش بود، در مجموع ۷ اسکار را به دست آورد.

بهترین فیلم خارجی

در شب مراسم اسکار، جاناتان گلیزر کارگردان فیلم «منطقه مورد علاقه» جایزه اسکار بهترین فیلم بین‌المللی را دریافت کرد.

این فیلم که روایت آن درباره هولوکاست است و ساخت آن ده سال طول کشیده، همچنین به دلیل کیفیت ویژه کار بر روی صدا، جایزه بهترین صداگذاری را از آن خود کرد.

«منطقه مورد علاقه» نامزد دریافت سه جایزه دیگر اسکار از جمله اسکار بهترین کارگردان هم بود که از آنها بازماند.

جوایز دیگر

در مراسم شب نود و ششم اسکار در لس آنجلس، دیواین جوی ردولف به خاطر ایفای نقش در فیلم «جاماندگان» جایزه بهترین بازیگر مکمل زن را به چنگ آورد.

«جنگ به پایان نرسیده» اسکار بهترین انیمیشن کوتاه را از آن خود کرد و به این ترتیب فیلم ایرانی «یونیفرم ما»، ساخته نرگس مقدم از کسب این جایزه بازماند.

جوایز اسکار بهترین چهره‌پردازی و آرایش مو و نیز بهترین طراحی لباس را فیلم «بیچارگان» برد و اما استون، هنرپیشه این فیلم نیز برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن شد. او پیش از این برای نقش‌آفرینی در فیلم لالالند، اسکار گرفته بود.

داروان اسکار جایزه بهترین فیلم اقتباسی را به ژوستین تریه آرتور هراری برای فیلم «‌آنامومی یک سقوط» دادند، فیلمی که برای چهار جایزه دیگر یعنی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترنی بازیگر زن برای بازی هنرپیشه آلمانی‌اش، زاندرا هولر هم نامزد شده بود.

جایزه اسکار بهترین جلوه‌های دیداری به فیلم «گودزیلا منهای یک» رسید و «آخرین تعمیرگاه» نیز بهترین مستند فیلم مستند کوتاه شناخته شد. پس از آن جایزه بهترین ترانه برای ترانه «من برای چه ساخته شدم؟» به فیلم «باربی» تعلق گرفت اما این فیلم نتوانست به جوایز اسکار بهترین کارگردان و بهترین بازیگر نقش اول زن که در آن نامزد شده بود، دست یابد.

مراسم امسال هم‌چنین رنگ و بوی سیاسی هم به خود گرفت زیرا فیلم مستند اوکراینی «بیست روز در ماریوپل» ساخته مستیسلاو چرنوف برنده جایزه اسکار شد. داستان این فیلم روایت بیست روز از اقامت کارگردان آن در شهر محاصره شده ماریوپل است. این نخستین جایزه اسکار تاریخ برای کشور اوکراین است.

جایزه برای پویانمایی «پسر و شترمرغ»، اثر هایایو میازاکی، کارگردان ۸۳ ساله ژاپنی از دیگر جوایز اسکار نود و ششم بود.

مجری برنامه اسکار ۲۰۲۴ جیمی کیمل، کمدین و صداپیشه بود و زندایا، آل پاچینو، میشل فایفر و میشل یئو نیز در اهدا جوایز مشارکت داشتند.

فهرست برندگان نودوششمین دورۀ جوایز اسکار (۲۰۲۴) در یک نگاه:

بهترین فیلم: اوپنهایمر – ساخته کریستوفر نولان

بهترین بازیگر مرد: کیلیان مورفی – اوپنهایمر

بهترین بازیگر زن: اما استون – بیچارگان

بهترین کارگردان: کریستوفر نولان – اوپنهایمر

بهترین ترانه: بیلی الیش – باربی

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: داواین جوی راندولف – جاماندگان

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: رابرت داونی جونیور – اوپنهایمر

بهترین فیلم بین‌المللی: منطقه مورد علاقه (منطقه دلخواه) – جاناتان گلیزر

بهترین فیلم‌نامه اقتباسی: داستان آمریکایی – کورد جفرسون

بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی: آناتومی یک سقوط – تریه و آرتور هراری

بهترین موسیقی فیلم: اوپنهایمر – لودویگ گرانسون

بهترین طراحی لباس: بیچارگان – هالی ودینگتون

بهترین گریم: بیچارگان – مارک کولیر، نادیا استیسی و جاش وستون

بهترین صدا: منطقه مورد علاقه (منطقه دلخواه) – جانی برن و تارن ویلرز

بهترین جلوه‌های ویژه: گودزیلا منهای یک

بهترین طراحی صحنه: بیچارگان

بهترین فیلم‌برداری: اوپنهایمر – هویت ون هویتما

بهترین تدوین فیلم: اوپنهایمر – جنیفر لیم

بهترین فیلم کوتاه: قصه شگفت‌انگیز هنری شوگر – وس اندرسن و استیون ریلز

بهترین انیمیشن بلند: پسرک و مرغ ماهی‌خوار – هایائو میازاکی

بهترین انیمیشن کوتاه: جنگ تمام شد! با الهام از موسیقی جان و یوکو – دیو مولینز

بهترین مستند کوتاه: آخرین تعمیرگاه – بن پرودفوت و کریس بوزر

بهترین مستند بلند: ۲۰ روز در ماریوپل – مستیسلاو چرنوف

دیدگاهتان را بنویسید