هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

معماران به لحاظ حرفه‌ای افرادی هستند که در زمینه‌ی طراحی ساختمان تحصیل کرده‌اند و مسئول طراحی بناها، نگهداری و مرمت آنها و همچنین طراحی شهرها هستند. این افراد نه تنها از لحاظ هنری بلکه به لحاظ تکنیکی و مهندسی نیز آموزش‌های لازم را می‌بینند و با دغدغه‌های خاص خود به مسائل طراحی و شهری نگاه می‌کنند.

به طور کلی می‌توان معماران را در دسته‌ی طراحان قرار داد. اما بسیار پیش می‌آید که درک درستی از کار و حرفه‌ی ایشان در جامعه‌ی ما وجود ندارد. گاه یک معمار با بنّای سنتی اشتباه گرفته می‌شود و گاه با یک مهندس سازه. در واقع به نظر می‌رسد که جایگاه یک طراح هنوز تعریف درستی ندارد و در بیشتر مواقع از دید عموم با سازنده تفاوت زیادی ندارد. به دلیل همین عدم درک درست از حرفه‌ی معماری، اشتباهات زیادی در برخورد با ایشان رخ می‌دهد که گاه به طنز بیشتر شبیه است. همکاران معمار همگی در معرض سوالات، شکایات و بحث‌هایی قرار می‌گیرند که هیچ پاسخی برایشان وجود ندارد. یادمان باشد هرگز از یک معمار سوالات زیر را نپرسیم و چنین نظراتی ندهیم:

چیزی که در همه‌ی این موارد مشترک است، عدم اعتماد و همچنین نبود احترام حرفه‌ای است که از درک ناکافی برمی‌آید. هر آنچه در زندگی استفاده می‌کنیم، از خودکار و قاشق گرفته تا پیچیده‌ترین سیستم‌های اتومبیل، همگی طراحی شده‌اند. اما به غیر از مواردی خاص بقیه کمتر به چشم می‌آیند. جایگاه طراح در جامعه نیازمند تبیین است تا چنین برداشت‌های اشتباهی صورت نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید