هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن برای زر امیرابراهیمی

زر امیرابراهیمی بازیگر ایرانی توانست عنوان بهترین بازیگر زن را در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲ را از آن خود کند. او هنگام دریافت جایزه از عشق خود به میهن گفت و با قربانیان حادثه متروپل آبادان ابراز همدردی کرد.

دیگر جوایز جشنواره کن

داوران جشنواره بین‌المللی کن که اصغر فرهادی، کارگردان صاحب‌نام سینمای ایران نیز یکی از آنها بود، نخل طلای این دوره از جشنواره را به فیلم “مثلث اندوه” ساخته روبن اوستلوند اهدا کردند.

جایزه بزرگ داوران به صورت مشترک به کلر دنی فرانسوی برای فیلم «ستارگان ظهرگاهی» و لوکاس دونت بلژیکی برای فیلم «نزدیک» اهدا شد.

جایزه ویژه داوران هم به صورت مشترک به دو فیلم «ئو» ساخته‌ی جرزی اسکولموفسکی و «هشت کوه» ساخته شارلوت واندرمرش و فلیکس ون‌گروئینگن اهدا شد.

جایزه بزرگ هفتاد و پنجمین دوره جشنواره را فیلمسازان بلژیکی ژان‌پی‌یر و لوک داردن برای فیلم «لوکیتا و توری» از آن  خود کردند.

جایزه «بهترین کارگردان» را پارک چان‌ووک، کارگردان شناخته شده‌ی کره‌ای برای ساخت فیلم «تصمیم به رفتن» ربود.

دوربین طلایی «بهترین فیلم اول» به فیلم آمریکایی «وارپونی»، ساخته‌ی ریلی کئو و جینا گمل رسید.

طارق صالح، کارگردان مصری‌تبار سوئدی برنده جایزه «بهترین فیلمنامه» برای فیلم «پسری از بهشت» شد که راوی جنگ قدرت میان حکومت مصر و دانشگاه الازهر مصر است.

جایزه «بهترین بازیگر مرد» به سونگ کانگ هو، بازیگر فیلم ژاپنی «کارگزار» به کارگردانی هیروکازو کوره‌دا تعلق گرفت.

و جایزه افتخاری هم به بازیگران آمریکایی فارست وایتاکر و تام کروز اهدا شد.

پیش‌تر سعید روستایی به خاطر فیلم «برادران لیلا» جایزه منتقدان جشنواره کن را گرفته و آن را به مردم آبادان تقدیم کرده بود.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید