هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

علی گلستانه نقاش پیشکسوت درگذشت

به گزارش هنرگردی، به اعلام روابط‌ عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی، علی گلستانه، نقاش پیشکشوت ایرانی درگذشت. 

محمد گلستانی معروف به علی گلستانه (زاده ۱۳۱۹ در تهران) آموزش نقاشی را در نوجوانی نزد اصغر پتگر آغاز کرده بود. او سپس برای تحصیلات مقدماتی به دبیرستان جم قلهک رفت و در آن‌جا با آیدین اغداشلو و عباس کیارستمی هم‌کلاس شد. وی در سال ۱۳۳۸ خورشیدی دیپلمش را گرفت و همراه آن دو به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران رفت.

 ویژگی بارزی که علی گلستانه در آثارش، مخصوصا در مناظر به‌دست آورد، به تصویر درآوردن تفاوت اقلیم و آب‌وهوا در نقاشی هایش بود؛ به‌طور مشخص در تصاویر او از مناظر شهر یزد می‌توان گرمی و خشکی هوا و آفتاب داغ را کاملا احساس کرد یا در مناظر اسپانیای او آب‌وهوای معتدل مدیترانه را لمس کرد. 

اثری از علی گلستانه مروبط به دهه هفتاد خورشیدی – منبع: حراج تهران

 پرتره و پیکره‌ انسان نیز همواره از اصلی‌ترین دغدغه‌های علی گلستانه بود. او با به تصویر درآوردن تک‌چهره‌هایی از دوستان و اطرافیانش، چون فروغ فرخزاد (شاعر)، لیلی گلستان (گالری‌دار)، پرویز ملکی (گالری‌دار)، زویا پیرزاد (نویسنده)، مصطفی دشتی (نقاش)، سیمین بهبهانی (شاعر)، ژیلا ایپکچی (تدوین‌گر)، محمد مقدم (زبان‌شناس)، نادرشاه افشار و دیگران، وجهی دیگر از کارش را بازگو کرد. 

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید