هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

در ادامه مطلب کالیگرافیتى (١) به بررسى آثار سه هنرمند برتر این سبک مى پردازیم. همان گونه که در مطلب کالیگرافیتى (١) اشاره شد کالیگرافیتى هنرى ایست که از تلفیق دو سبک کالیگرافى شرقى و گرافیتى ، دیوار نگارى غربى تشکیل شده است.

لوکا بارسلونا  (luca Barcellona)

هنرمندى ایتالیایى از شهر میلان است. لوکا از رنگ هاى سفید، مشکى و قرمز در آثارش استفاده مى کند که انتخاب رنگ او براى هر اثرى بر گرفته از متن اثر است،
سبک لوکا تحت تاثیر نسخه هاى خطى لاتین قرون وسطى و خوشنویسى سنتى آسیایى است.
شورو اشتیاق او براى نوشتن از زمانى آغاز شد که او بسیار جوان بودو همانند بسیارى دیگر هنرمندان این سبک، علاقه اش در ابتدا به گرافیتى بود و کم کم به سمت کالیگرافیتى تغییر مسیر داد. او در کلاسهایى در موسسه کالیگرافیتى ایتالیا شرکت کرد و با این سبک بیشتر آشنا شد.هم اکنون او در این موسسه تدریس مى کند. او در سراسر جهان ورکشاپ هاى حرفه اى برگزار مى کند و همچنین با برندهاى معروفى از قبیل nike, Carhartt,Dolce &Gabbanaa ,Volvo همکارى و آثارى را برایشان طراحى کرده است.
لوکا برند خود را که شامل سبک کالیگرافیتى مى شود را به نام Luca Barcellona Gold Series را راه اندازى کرده است. در ضمن وى کتابى به نام “لذت بردن هایت را جدى بگیر” take your pleasures seriously “را نیز به چاپ رسانده است.
Luca Barcellona
Luca Barcellona

رتنا ،ثروتمندترین هنرمند کالیگرافیتى (RETNA)

رتنا هنرمند متولد لوس انجلس است او به دلیل خلق خطى جدید به شهرت رسیده است. این حروف اسرار آمیز برگرفته شده از هنر خطاطى خیابانى و هیروگلیف مصرى، نمادهاى سنتى بومیان آمریکا ، عربى و خوشنویسى عبرى است.
رتنا در حقیقت نامى است که وى از روى آهنگى براى خود انتخاب کرده است. Wu-Tang Clan song 
رتنا نمایشگاه هاى انفرادى بسیارى برگزار کرده و همچنین وى با بسیارى از برندها همکارى دارد.  او براى بسیارى از مشاهیر طراحى مى کند و از معروف ترین همکارى هاى وى ،طراحى براى آشر usher است.
امسال او یک نمایشگاه انفرادى به عنوان ” بیان و هارمونیک ارکستر سمفونیک از روح” Articulate &Harmonic Symphonies of the Soul” را در  موزه تازه به تاسیس  گالرى هرل گوگنهیم شهر نیویورک برگزار کرده است. نتها از او به عنوان با استعداد ترین هنرمندان کلیگرفیتى مى توان نام برد بلکه او از ثروتمندترین هنرمندان این سبک نیز نام برده شده است.
Retna
Retna

یوسوگرو و سیاه و سفید (USUGROW)

یوسوگرو علاقه بسیارى به تضاد و برجسته کردن تفاوت ها دارد. سیاه و سفید نشان از علاقه وى به لگو و سبک یانگ دارد. او هنرمندى ژاپنى است  که در شروع کار آگهى طراحى مى کرد. او تحت تاثیر کلیگرفى شرقى و گرافیتى لوس آنجلس است.
USUGROW
USUGROW

دیدگاهتان را بنویسید