هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

لمس ذهن زیبا؛ نگاهی به نمایشگاه در‌جریان

گالری سو در مرکز شهر تهران جدیدترین محل نمایش آثار هنری است که تکلیف خود را از همان ابتدا با مخاطبان مشخص کرده است. سو قرار است محلی برای نمایش آثار هنری مدرن باشد؛پس با ذهنی خالی از معیارهای کلاسیک تاریخ هنر وارد شوید.

«در جریان» عنوان نمایشگاه گروهی با آثاری از دفتر و کتاب های دست ساز هنرمندان است. سراغ هر دفتری که می روی با یک مجموعه ایده زاده شده از ذهن آرتیست در طی زمانی مشخص روبرو خواهی شد. تجربه ای با مشارکت مخاطبان برای تورق دفاتر که انتخاب تامل در هر صفحه ای از آن با خود لمس‌کنندگان گوشه هر کار است.

لمس ذهن زیبا
دپارتمان عکس مرکز پژوهشگر هنر/ نیما منصوری

بر‌ روی دو سکو در اتاق هایی جداگانه کتاب‌های طراحی از امیرحسین علویجه و می‌می امینی قرار دارد. علویجه کتاب بزرگی از آثار خلق شده به سال ۲۰۱۸ میلادی با عنوان «ماجراهای یک الاغ» را به اشتراک دید مخاطبان گذاشته است. طراحی‌هایی با خطوطی که روایت ذهن آرتیست را به همراه خود دارد. خطوط وقتی که شروع می‌شوند تا مخاطب را وارد روایتی شرقی‌گون ناشی از ذهن پر از مفاهیم تصویری آرتیست نکنند، از حرکت نمی‌ایستند.

می می امینی به جز دفتر کلاژی از چسبندگی‌های ذهنی آرتیستک خود که بر روی سکویی دارد، در اتاقی دیگر چیدمانی از ویدئوی یک پرفورمنس بر مبنای عمل و عکس‌العمل را به نمایش گذاشته است. مشارکت مخاطبان در این اثر نیز مبنای شرح واقعه است که در برگه های قرار گرفته در کنار چیدمان آورده شده است.

لمس ذهن زیبا
دپارتمان عکس مرکز پژوهشگر هنر/ نیما منصوری

محمد‌ عباسی با طرح‌هایی از شمع‌های در حال سوختن بر روی میز پینگ‌پونگ در کنار دفترهایی از رضا آرامش، پری مرادی، بهاره بابایی، صدرا میرشریفی، ساله شریفی، مهدی شیری، البرز کاظمی و الهام نفیسی در حال تبادل ذهنی مفاهیم با مخاطبان در دو سوی تور میز مسابقه هستند.

رامین سعیدیان

http://www.artresearcher.center

کارشناس ارشد پژوهش‌هنر / raminsaidian@gmail.com

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید