هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

متیو پری هنرپیشه آمریکایی، که بیش از هر چیز به خاطر بازی در نقش چندلر بینگ در سریال کمدی دهه ۱۹۹۰ «فرندز» معروف بود، در سن ۵۴ سالگی درگذشت.

پلیس به رسانه‌ها گفته است که پیکر بی‌جان این بازیگر را در خانه‌اش در لس آنجلس یافته است.

«فرندز»، که زندگی شش دوست جوان در نیویورک سیتی را به تصویر می‌کشید، از ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴ پخش شد.

واپسین اپیزود آن ۵۲.۵ میلیون بیننده در آمریکا داشت که آن را به پربیننده‌ترین قسمت یک سریال تلویزیونی در آن دهه بدل کرد.

بازیگران مجموعه تلویزیونی «فرندز» روز سه‌شنبه ۹ آبان با انتشار بیانیه مشترکی گفتند که از درگذشت «ناباورانه» متیو پری، یکی از بازیگران این مجموعه که روز یکشنبه خبر درگذشت او منتشر شد، سوگوارند. در این بیانیه آمده است:

متیو یک بازیگر خیلی بااستعداد و عضو فوق‌العاده‌ای از خانواده گروه تلویزیونی وارنر برادرز بود. تاثیر نبوغ او به عنوان یک کمدین در اطراف جهان احساس شد و میراث او در قلب خیلی‌ها جای خواهد داشت. این روزی است که دل‌شکسته با خانواده، عزیزان و همه طرفداران وفادارش همدلی می‌کنیم.

پری که در سال ۱۹۶۹ در ماساچوست به زاده شده بود بود در شهر اُتاوا در کانادا بزرگ شد، جایی که در کنار جاستین ترودو که حالا نخست وزیر کاناداست به دبستان رفت.

پری در نوجوانی به لس آنجلس نقل مکان کرد. او از ۱۹۸۷ تا ۱۹۸۸ در نقش شخصیتی به نام «چاز راسل» در سریال «بویز» ظاهر شد و در نمایش‌هایی از جمله «گروئینگ پینز» (دردهای بلوغ) هم نقش بازی کرد.

اما با «فرندز» یک ستاره بین المللی شد، سریالی که فراز و نشیب زندگی شش جوان نیویورکی در یافتن عشق، کار و دوست را به تصویر می‌کشید.

این سریال کمدی هم‌چنین با بازیگری جنیفر انیستون، کورتنی کاکس، دیوید شوییمر، مت لابلانک و لیسا کودرو یکی از موفق‌ترین نمایش‌های تاریخ تلویزیون شد.

متیو پری نقش چندلر بینگ که دقیقا نمی‌دانست در جمع چطور رفتار کند و با تک جمله‌های نیشدار بیننده را به خنده می‌آورد بازی کرد.

او سال‌ها با اعتیاد به قرص مسکن و الکل دست و پنجه نرم می‌کرد و در موارد متعدد در مراکز بازپروری حضور یافت.

او در سال ۲۰۱۶ به «رادیو ۲» بی‌بی‌سی گفت که به دلیل مصرف الکل و مواد مخدر سه سال از تهیه فرندز را به کلی از یاد برده است.

پری هم‌چنین در چندین فیلم از جمله «فولز راش این» (احمق‌ها عجولند)، «آلموست هیروز» (قهرمان نصفه‌نیمه) و «هول ناین یاردز» (۹ یارد کامل) ظاهر شد.

اداره پزشکی قانونی شهر لس آنجلس به غیر از بیانیه اولیه خود در مورد دلایل مرگ متیو پری اظهار نظر دیگری نکرده است و روشن شدن نتیجه تحقیقات پزشکی قانونی ممکن است چند هفته طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید