مذاکره برای پخش صدای استاد شجریان از صدا و سیما

وزارت ارشاد از مذاکره برای پخش صدای استاد شجریان از صدا و سیما خبر داد

فرزاد طالبی، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز پنجشنبه ۲۰ آبان گفت: «برای پخش صدای استاد شجریان از رسانه ملی مذاکراتی در سطوح مختلف در جریان است».

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای طالبی درباره پخش صدای آقای شجریان، از پرآوازه‌‌ترین و شاخص‌‌ترین چهره‌های آواز و موسیقی سنتی، از رادیو و تلویزیون دولتی ایران اشاره کرد که سیاستگذار این رسانه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و افزود: «مذاکراتی در سطوح مختلف در جریان است و پیگیری‌‌هایی از سوی هنرمندان و وزارت ارشاد در این ‌باره صورت گرفته است».

با این حال، این مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه افراد دیگری مسئول سیاست‌های «رسانه ملی» هستند و «هر چه صلاح و صحیح بدانند، عمل می‌کنند»، افزود: «انتظار جامعه، امر دیگری است که امیدواریم به آن توجه بیشتری شود».

مدتهاستدیگر دعای مشهور «ربنا» که سال‌ها با صدای آقای شجریان پخش می‌شد، در ماه رمضان از صدا و سیما شنیده نمی‌شود

پیشتر و به دنبال بازگشت محمدرضا شجریان به ایران بعد از گذراندن دوره پنج ماهه درمان بیماری‌ سرطان در آمریکا، آلبوم «طریق عشق» او در روزهای نخست مهرماه امسال طی مراسمی در تالار وحدت تهران رونمایی شد. این آلبوم با همکاری گروه «عارف» و با اشعاری از حافظ و مولانا تهیه و در سال ۱۹۸۹ در اروپا، اجرای صحنه‌ای شده بود. آهنگسازی و تنظیم آن نیز بر عهده پرویز مشکاتیان بوده است.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این موضوع گفت که دفتر موسیقی این وزارتخانه «چند ماه پیش مجوز آلبوم “طریق عشق” با صدای استاد شجریان را صادر کرد که تاکنون از پرفروش‌ترین آلبوم‌ها در کشور بوده است». فرزاد طالبی در مورد وضعیت جسمانی محمدرضا شجریان گفت که وی «روند رو بهبودی را طی می‌کند».

علی جنتی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز ۲۷ شهریور گفته بود: «در پی بازگشت محمدرضا شجریان به ایران، درمان استاد آواز در خانه‌اش ادامه خواهد داشت». به گفته او، «با کمک وزیر بهداشت تجهیزات پزشکی در خانه ایشان تعبیه شد تا در آنجا تحت درمان باشند».

دعوت از همایون شجریان برای اجرای آثار پدرش

از سوی دیگر، فریدون شهبازیان، رهبر ارکستر ملی، روز پنجشنبه از برگزاری تازه‌ترین کنسرت این ارکستر با اجرای آثار قدیمی محمدرضا شجریان و به خوانندگی همایون شجریان خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، آقای شهبازیان با اشاره به اینکه شاخص‌‌ترین آثارش در سال‌های گذشته با محمدرضا شجریان بوده است، ابراز تاسف کرد که او به دلیل بیماری حضور ندارد و قادر به اجرای برنامه نیست. رهبر ارکستر ملی اشاره کرد که تصمیم گرفته است در تازه‌ترین اجرای ارکستر ملی که اختصاص به اجرای آثار او با محمدرضا شجریان دارد، از همایون شجریان، خواننده و فرزند آقای شجریان، دعوت کند تا در قالب کنسرت ملی، آثار پدرش را اجرا کند.

به گفته فریدون شهبازیان، در این صورت، این نخستین اجرای ارکستر ملی در دوره مدیریتش با آثار محمدرضا شجریان و صدای همایون شجریان خواهد بود.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید