هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

موزه لوور ابوظبی گشایش یافت

پروژه پرهزینه‌ی موزه لوور ابوظبی پس از ده سال و با حضور امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و حاکمان امارات با زرق و برق هرچه تمام‌تر گشایش یافت.

روز چهارشنبه موزه یک میلیارد پوندی “لوور ابوظبی” که احداث آن پس از یک دهه کامل شد، با حضور سران کشورهای فرانسه و امارت افتتاح شد و حاوی ۶۰۰ اثر هنری دایمی و ۳۰۰ اثر قرضی از کشور فرانسه است. آثار هنری این موزه شامل اقلام تاریخی و مذهبی از اطراف جهان است و آقای مکرون آن را “پلی میان تمدن ها” خواند. او گفت:

کسانی که می خواهند بگویند اسلام می خواهد سایر ادیان را خراب کند دروغ می گویند.

این پروژه که فرانسه و ابوظبی در سال ۲۰۰۷ بر سر آن توافق کردند ابتدا قرار بود در سال ۲۰۱۲ کامل شود اما به دلیل بحران مالی جهانی و سقوط بهای نفت عقب افتاد و هزینه ساخت آن از ۳۴۰ میلیون پوند به رقم فعلی رسید. به علاوه موزه برای استفاده از نام لوور و وام گرفتن آثار هنری و دریافت مشاوره از آن صدها میلیون دلار به فرانسه می پردازد.

موزه لوور ابوظبی هم‌چنین در کانون جنجالی در مورد وضعیت رفاهی کارگرانی که ساختمان آن را می ساختند بوده است.

اما منتقدان این ساختمان را یک اثر “مسحورکننده” و نسبتا “پرزرق و برق” توصیف کرده اند. این نخستین ساختمان از یک مجموعه با هدف ایجاد مرکزی فرهنگی در جزیره سعدیات ابوظبی است. ساختمان لوور ابوظبی را ژان نوول، معمار فرانسوی، با الهام از معماری عربی طراحی کرده و هیچ کدام از ۵۵ سالن آن از جمله ۲۳ گالری دایمی اش مثل هم نیست. آثار معروفی از اطراف جهان شامل کارهای ون گوگ، گوگن، پیکاسو و آی ویوی هنرمند معاصر چینی در آن به نمایش گذاشته شده. این موزه همچنین با موسسات عربی همکاری می کند و ۲۸ کار ارزشمند را از آنها وام گرفته است که یکی از آنها یک مجسمه ابوالهول متعلق به قرن ششم پیش از میلاد است. درهای موزه روز شنبه به روی عموم باز خواهد شد و کلیه بلیت های روز اول به بهای ۶۰ درهم (نزدیک ۱۷ دلار) فروخته شده است.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید