نقاشی‌های جاوید عندلیب در گالری آس

«اولین نقاش» تلاش برای بقا یا خلق اثر هنری

«اولین نقاش یعنی انسانی که برای اولین بار نقاشی کرد؛ مسلما نه با هدف خلق یک اثر هنری بلکه با انگیزه‌ای مشابه با اولین شکارچی، اولین کشاورز و …؛ با انگیزه بقا.»

جاوید عندلیب، اولین نمایشگاه انفرادی خود را با عنوان “اولین نقاش” از ۲۵ مرداد در گالری آس به نمایش می‌گذارد.

او در استیمنت نمایشگاه خود مواجهه هنرمند با نقاشی را هم‌ردیف برخورد بشر با هر فنی می‌شمرد و گویی خلق نقاشی را با اولین کشف‌ها و توانایی‌های انسان مقایسه می‌کند.

عندلیب در ادامه توضیح آثارش می‌نویسد: «هرچند که اصل این نیاز تا به اکنون و در هنرمند امروزی نیز کم و بیش ثابت باقی مانده اما مفهوم و کارکرد اثر هنری به طور قطع، دچار دگرگونی بسیار شده است.

اساس این دگرگونی حافظه و ذهن است که به پشتوانه ساختار زبان در مواجهه با هر پدیده‌ای معنای تازه‌ای تعریف می کند. انباشت هزاران ساله این تعاریف در ذهن، در یک روند تکراری و تاریخی است که همواره منجر به خلق معناهای تازه بر مبنای معانی پیشین می‌شود.»

او تجربه نقاشی را بازگشت به معنای اصالت می‌داند و در متن نمایشگاه خود می‌گوید: «این معناسازی به عنوان یک مکانیزم اولیه در راستای بقا و رشد، همچنین می‌تواند موجب بروز خطا در دریافت واقعیت‌های عینی شود. در دنیای امروز، گاه مرز مابین این واقعیت‌ها به قدری گنگ و فاصله این تعاریف انباشت شده تا واقعیت دست اول آنقدر زیاد می‌شود که نه تنها مفهوم و کارکرد اولیه خود را از دست می‌دهند بلکه به راحتی قابل تحریف هستند.

اینجا نقاشی می‌تواند گریزی باشد برای تجربه دوباره اولین‌ها، بازگشت به اصالت معنا.»

نمایشگاه “اولین نقاش”جاوید عندلیب از روز جمعه ۲۵ مرداد تا روز دوشنبه ۴ شهریور از ساعت ۱۶ الی ۲۳ در گالری آس برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به گالری آس واقع در تهران، خیابان شریعتی بعد از پل رومی شماره ۱۸۳۱ مراجعه کنند.

نویسنده مهمان

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید