هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

آثار برگزیده جشنواره هنر ایران راهی پاریس شده اند تا در نمایش اروپایی خود مورخ ۳۰ بهمن نظر مخاطبان خارجی را هم دریابند، تفاوت های عمده این رویداد که پس از دوره های آرت اکسپوی ایران بدست آمده است معین تلاش تیم جشنواره و افرادی است که در کنار هم به این رویداد کمک کرده اند، در طول این دوره از جشنواره هنر ایران از بین ۴۷۷ شرکت کننده جشنواره ۲۸ نفر برگزیده شده اند. هر فرد می تواند یکی از آثارش را به دلخواه در تهران یا در پاریس برای نمایش ارسال کند. شرکت کننده های هر دوره از جشنواره در زمان داوری رزومه هنری خود را ارسال کرده اند ولی در بحث داوری به دلیل جوان گرایی جشنواره نظر به تنها رزومه هنرمند نبوده است و بیشتر سعی شده از خود اثر و برخورداری از استعداد ذاتی یک هنرمند حمایت بیشتری شود.

در بین شرکت کنندگان این دوره آثاری از سبک های مختلف نقاشی به چشم میخورد که اغلب در دنیای امروزی هنر مشابه دارند و به نظر میرسد با این آثار فاصله چندانی با هنر معاصر جهان نداریم هر چند که از نظر آکادمیک هیچگاه تدریس هنر مقدور نبوده است اما می توان اصول تصویربرداری و قلم زنی حرفه ای را در آثار جشنواره به سادگی یافت و این نشان از آگاهی هنرمند از خلق اثرش دارد. البته در زمان انتخاب آثار واقعا بحث سواد هنری و دیدگاه آکادمیک مطرح نیست و تنها ایده پشت این انتخاب، ارزش قرار گرفتن آثار بر روی دیوار یک گالری معتبر بوده است. متاسفانه به دلیل محدودیت در تعداد انتخاب بسیاری از آثار خوب دیگری که در بین آثار ارسال شده نمایان هستند با اختلاف امتیاز بسیار کمی در بین آثار برگزیده قرار نمی گیرند اما هر فرد حرفه ای واقف به هنر امروز که سری به آثار جشنواره بزند به راحتی می تواند آثار برگزیده هر دوره را جدا کند.

در بین آثار نقاشی این دوره مفهوم گرایی و شخصیت پردازی بیش از موارد دیگه به چشم میخورد و بدیهی بود که به همین نسبت خروجی برگزیدگان جشنواره هم به این سمت گرایش پیدا کند، سبک هایی که نشان از دقت هنرمند به عناصر مجاز وجودی به ازای سطح نگری با رسم تصویر گردید. همین طور برای اولین بار سعی شد حتما آثاری که به روش دیجیتال خلق شده اند هم مورد داوری قرار گیرند، در بین واژگان فراخوان ذکر شده بود که سبک و موضوع آزاد است و میان رشته ها هم مادامی که عنصر نقاشی در آنها رعایت شده باشد قابل ارائه هستند در بین آثار برگزیده دو اثر نقاشی یکی به سبک کاملا دیجیتال و دیگری به سبک کلاژ به چشم میخورند که همچنان از توضیح عینه تصویر مقابل خود دوری کرده اند و به ترسیم آنچه در پس ذهن هنرمند از سوژه بوده است، پرداخته اند.

در بین برگزیدگان عکاسی هم میتوان نگاه متفاوت هنرمندان که خارج از حیطه محبوب پسند پرتره بوده است را به صورت واضح دید، هنرمند اغلب به اتفاق داخل کادر ویزور خود توجه دارد تا به زیبایی بصری و رنگ و لعاب دوربین دیجیتال، شبیه به نگرش داوری بخش نقاشی، در عکاسی هم سعی شده بود تا به آثاری که در رویداد های هنرهای تجسمی کمتر دیده می شوند مانند عکاسی تیاتر هم توجه شود، یا به مستند نگاری هایی اجتماعی که به دلیل فروش پایین تر کمتر مورد استفبال گالری داران قرار می گیرند. اما فتومونتاژ و photo manipulation هم همیشه در بین آثار هنرمندان برجسته دیده شده اند و واضح است که در خروجی جشنواره ای با نگرش هنر معاصر این سبک از آثار هم به چشم بخورد.

میانگین سنی هنرمندان شرکت کننده در این دوره ۲۹ سال است و اغلب هنر را سالها به صورت حرفه ای دنبال کرده اند. در کل تعداد شرکت کننده های زیر ۳۰ سال جشنواره حدوده ۷۳ درصد از کل هست و در بین منتخبین جشنواره هم شرکت کننده های زیر سی سال ۲۰ نفر و بالای ۳۰ سال ۸ نفر هستند.

اسامی هنرمندان برگزیده این دوره در بخش نقاشی:

 

هنرمندان برگزیده این دوره در بخش عکاسی:

در پایان ضمن تشکر از همراهان جشنواره هنر ایران در تهران گالری های علیها، هپتا، سیحون، نگارخانه ۲۶ و ایده پارسی، همین طور خانه فرهنگ ایران در پاریس، موزه هنرهای معاصر تهران و پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهیگالری پاریس در خیابان ژان بارت پلاک ۶ واقع شده است و آماده استقبال از بازدید کنندگان می باشد

۶, Rue Jean Bart 75006 Paris

 

دیدگاهتان را بنویسید