هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

نمایشگاه گروهی تصعید۰۲ در گالری علیها

به گزارش هنرگردی به نقل از روابط عمومی نگارخانه علیها، این گالری فعالیت خود را پس از وقفه‌ای به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، روز آدینه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۰ از سر می‌گیرد.

گالری علیها در نخستین نمایشگاه پائیزی خود، از ۲۳ مهر ماه میزبان نمایشگاه گروهی تصعید۰۲ به کیوریتوری رامین سعیدیان و با حضور هنرمندان حانیه افشار، فاطیما حسین‌نژاد، محمد‌علی فاموری، رضا فاموری، مرضیه کلانتری، شیرین کرمی‌مفرد و شبنم همتی است.

سعیدیان در پروژه «تصعید» به بازخوانی مفهوم والایش که از نظریات زیگموند فروید عصب‌شناس و روانکاو مشهور اتریشی است می‌پردازد. فروید معتقد بود انواع فعالیت­های انسان، مخصوصا آنهایی که ماهیت هنری دارند، جلوه­ هایی از تکانه­ های نهاد(غرایز) هستند که به راه ­های خروجی جامعه­ پسند منحرف شده‌ است.

اولین نمایشگاه این پروژه توسط مرکز آرت‌ریسرچر در آبان ماه ۱۳۹۸ در گالری علیها بر روی دیوار رفت. این پروژه طوری برنامه‌ریزی شده تا در فواصل زمانی مشخص با مجموعه‌ای از آرتیست‌های ثابت و متغیر، مخاطب را با آثار خلق شده توسط ناخودآگاه آرتیست روبرو کند.


در بیانیه تصعید۰۲ آمده است که:«هر انسانی حداقل دو نفر است. بنابراین ما دو مؤلف و دو مخاطب داریم. مؤلف و مخاطب خودآگاه و ناخودآگاه. مؤلف خودآگاه ترسیم می‌کند، از معلومات خود در هنر سود می‌برد. مؤلف ناخودآگاه با تردستی، اشکال او را عوض می‌کند و در معانی غیرمتعارف به کار می‌برد و سمبل های ناشناخته می‌آورد. مخاطب به قول خودش دارد اثر هنری را می‌بیند اما حواسش جای دیگری است، فرمی، صحنه‌ای، وصفی دقایقی است که او را با خود برده است. امروزه بعضی از فوت و فن های ناخودآگاه را خودآگاه اعمال می‌کند، اما نباید پنداشت که دست ناخودآگاه رو شده است، ناخودآگاه مواضع خود را پنهان‌تر کرده و به حیطه های ناآشناتر و دورتری می‌رود».

این نمایشگاه تا ۶ آبان، همه روزه به جز شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ برپا است و علاقمندان جهت بازدید می‌توانند به نشانی خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، کوچه ماهروزاده، کوچه رمضانیان، ابتدای احمدی مقدم (ایزد)، پلاک ۳۱، طبقه اول مراجعه نمایند.

تصعید۰۲
طراحی پوستر: استودیو فاموری

گفتنی است به دلیل شرایط ویژه ناشی از همه گیری ویروس کرونا، بازدید از این نمایشگاه با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی اعم از پوشیدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی میسر است.

برای مسیریابی گالری علیها روی نقشه کلیک کنید.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید