هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

گوی در کنار شیشه

این پروژه با عنوان  باغ نرگس “Narcissus Garden” از ۱۳۰۰ گوی فلزی که بر روی سطح یک برکه شناور هستند و هرکدام قطری برابر ۳۰ سانتی متر دارند تشکیل شده است. برکه در محلی در نزدیکی خانه شیشه ای معروف معمار فیلیپ جانسون در ایالت New Canaan امریکا، درست در مقابل پاویون طراحی شده توسط معمار در سال ۱۹۶۲ قرار دارد. جانسون که جزئیات مشارکت وی با نازیسم به تازگی در کتابی منتشر شده است، در سال ۲۰۰۵ در این خانه درگذشت و سازمان US National Trust  مالکیت خانه را جهت حفاظت تاریخی در سال ۲۰۰۶ به دست گرفت و آن را بر روی بازدیدکنندگان گشود. امسال نیز جشنی برای صد و دهمین سالگرد تولد جانسون توسط این سازمان برگزار می شود. از دیگر ساختمان های معروف جانسون می توان به برج AT&T در نیویورک اشاره کرد.

به گفته Trust:

تجمع گلوله ها در برکه و جابه جایی آنها با حرکت باد بر اساس جریان طبیعی مرداب یک مجسمه ی جنبشی را تولید می کند. سطح صیقلی و آیینه گون گوی ها، آسمان و طبیعت اطراف و همچنین پاویون نزدیک برکه را بازتاب  می دهد

نسخه ی اصلی چیدمان هنرمند ژاپنی Yayoi Kusama، در اصل ۵۰ سال پیش برای سی و سومین دوسالانه ی ونیز توسط هنرمند ۸۷ ساله خلق شد. وی در سال ۱۹۶۶ چیدمان خود را با گوی ها پلاستیکی نقره ای رنگ ساخت و محصول که هم یک پرفورمنس و هم مجسمه بود نهایتا به قیمت هر توپ ۲ دلار به فروش رفت. نسخه های مختلفی از این چیدمان در تعدادی از نمایشگاه های دنیا دیده شد، از جمله در سال ۲۰۱۰ در موزه ی لوور پاریس و همچنین در سال ۲۰۰۴ در دوسالانه ویتنی در سنترال پارک منهتن. این چیدمان از ۱ می تا ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید