هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

ژولیت بینوش ریاست دور آینده جشنواره بین‌المللی فیلم برلین معروف به برلیناله را به عهده خواهد داشت. دور بعدی این جشنواره بین‌المللی در ماه فوریه ۲۰۱۹ در برلین برگزار می‌شود. دیتر کاسلیک، مدیر جشنواره برلیناله در همین رابطه اعلام کرده است:

بسیار خرسندم که ژولیت بینوش، مدیریت هیئت داوران ۲۰۱۹ را به عهده می‌گیرد. از او بسیار سپاسگزاریم که این سمت را پذیرفت.

ستاره سینمای فرانسه، در واکنش به اطلاعیه جشنواره سینمایی برلین، سپاسگزاری کرد و گفت:

این وظیفه را با شادی بی‌اندازه و دقت فراوان به انجام خواهم رساند.

محل برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم برلین یا برلیناله، در «کاخ برلیناله» در میدان پوتسدامر پلاتس

ژولیت بینوش (زاده ۹ مارس ۱۹۶۴) یکی از مهمترین هنرپیشه‌های بین‌المللی است که در بیش از ۷۰ فیلم سینمایی هنرنمایی کرده، هم علاقه سینمادوستان و هم تحسین منتقدان را برانگیخته است. وی تنها هنرپیشه‌ای است که از هر سه جشنواره گروه A، یعنی کن و ونیز و برلین، جایزه دریافت کرده است.

از درود بر تو مریم تا کپی برابر اصل

ژولیت بینوش در سال ۱۹۸۳ نخستین نقش سینمایی خود را ایفا کرد و در ۱۹۸۴ در فیلم “درود بر تو مریم” به کارگردانی ژان لوک گدار به عنوان استعدادی بزرگ شناخته شد.

او در فیلم “رانده‌وو” (قرار ملاقات – ۱۹۸۵) به کارگردانی آندره تشینه در نقش اصلی فیلم ظاهر شد.

ژولیت بینوش در سال ۱۹۸۸ با بازی در فیلم هالیوودی “سبکی تحمل‌ناپذیر هستی” به کارگردانی فیلیپ کافمن نخستین پیروزی جهانی خود را کسب کرد.

موفقیت بعدی او نقش‌آفرینی در فیلم “سه رنگ: آبی” به کارگردانی کریستوف کیسلوفسکی، سینماگر نامدار لهستانی بود که برای او جوایز زیادی به همراه آورد.

بینوش به خاطر ایفای نقش یک پرستار در فیلم “بیمار انگلیسی” (به کارگردانی آنتونی مینگلا – ۱۹۹۷) برنده جایزه اسکار شد.

فیلم کپی برابر اصل به کارگردانی عباس کیارستمی

گفتنی است ژولیت بینوش با ایفای نقشی کوتاه در فیلم “شیرین” به کارگردانی عباس کیارستمی، با این سینماگر ایرانی رابطه‌ای دوستانه برقرار کرد و در سال ۲۰۱۰ در فیلم “کپی برابر اصل” از این کارگردان نقشی ایفا کرد که برایش جایزه بهترین بازیگر فستیوال کن را به ارمغان آورد.

منبع: دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید