هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

نمایشگاه گروهی ویدئو‌آرت با عنوان گلیچ‌آرت:زبان پیکسل با کیوریتوری محمد‌علی فاموری و صادق مجلسی‌پور، جمعه ۵ دی ماه در منهای یک گالری باوان تهران افتتاح خواهد شد.

پلتفرم ۱۰۱ پس از برگزاری اولین تور نمایشگاهی گروهی عکس با عنوان «لحظه قطعی» که تابستان ۱۳۹۷ در شش گالری تهران و اصفهان برپا شد، با همکاری پژوهشی مرکز آرت‌ریسرچر از یک سال پیش برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه گلیچ‌ویدئو‌آرت را تدارک دیده است.

خطاهای فن‌آوری که محصول نقص در دستگاه‌های دیجیتالی هستند، به ما تصاویر ناقصی ارائه می‌دهند. این خطوط ناقص و درهم تنیده ویدئویی و نویزهای صوتی، نقوش پیکسلی و‌ دیجیتالی زیبایی‌شناسی گلیچ‌آرت را تشکیل می‌دهند. در پروسه خلق اثر گلیچ از طرفی ما به پخش‌کننده دیجیتالی به عنوان رسانه متکی هستیم و از طرف دیگر هنرمند قرار دارد و ضلع سوم را تفسیر این هنر دیجیتالی توسط مخاطب می‌سازد.
گلیچ ژانری از ویژوال آرت است که این قابلیت را دارد تبدیل به زبان شود. زبانی ملموس برای همه انسان‌ها تا به مفهوم واحدی از دیجیتال‌آرت برسند.

‏‎در هنر گلیچ،زبان و گفتمانی است که ‌موید حرکت از کل به جز و متعاقبا جز به کل باشد.در این چرخه دست به بازخوانی پیکسل به عنوان عنصری مستقل بزند.

‏‎در این مسیر ۲۷ هنرمند گلیچ به دور از جهان بینی عموم نسبت به مقوله ی نویز ،برای شناساندن ارزش و هویت پیکسل دست به خلق اثر می زند تا بتواند زبان پیکسل را در ذهن ما، وادار به بازخوانی دوباره نماید.

در طول زمان برگزاری زبان پیکسل هر جمعه آثار گلیچ‌ویدئو آرت دو آرتیست به مدت یک هفته به نمایش گذاشته خواهد شد.

هنرمندان شرکت کننده در گلیچ‌آرت؛زبان پیکسل عبارتند از: آبارکا، آرش معصوم، آرزو رمضانی، بهروز فراهانی، دیو فنگ، الناز محمدی، عرفان عاشوریان، فرانسسکو کوروی، فراکو پالیوف، گلناز بهروزنیا، حسین پوراسماعیل، محمد‌علی فاموری، نازیلا کریمی، ندا دست‌افکن، نیکزاد عربشاهی، نیما منصوری، پریسا پاک‌ضمیر، پرنیان دنیاری، رضا فاموری، راضیه کوشکی، ساباتو ویسکونتی، صادق مجلسی، شالالا سلام‌زاده، سینا کیادلیری، شهاب شاه‌علی، ساتوره و وحید قادری.

نمایشگاه گروهی گلیچ‌آرت؛زبان پیکسل تا تاریخ ۲۱ اسفند ۹۹ به صورت اختصاصی در طبقه منهای یک گالری باوان به نشانی خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک ۷ به نمایش خود ادامه خواهد داد.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مخاطبان در حین بازدید از نمایشگاه الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید