هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

پرویز تناولی چرا هم‌چنان ممنوع الخروج است؟

تندیسگر و نقاش مشهور ایرانی، پرویز تناولیبه دلیل شکایت یک گالری دار پیشین تهرانی هم‌چنان ممنوع الخروج است و به تازگی در دادگاه محکوم شده است.

نشریه بین‌الملی «آرت نیوز» در مقاله ای به زبان انگلیسی، به جزئیات این شکایت و ماجرای ممنوع الخروجی پرویز تناولی پرداخته و دیدگاه های طرفین دعوی را منتشر کرده است. آرت نیوز برای گزارش از مطالب سایت خبری تابناک و طومار اینترنتی دانشجویان پرویز تناولی در پشتیبانی از استاد خود بهره گرفته است.

ماه ژوئن گذشته در فرودگاه امام خمینی تهران از مسافرت پرویز تناولی به لندن جلوگیری شد. او برای شرکت در مراسم رونمایی از کتاب تازه اس «زنان اروپایی در خانه های فارسی» به انگلیس می رفت. هر چند که مقامات در ابتدا نشر اکاذیب را اتهام اصلی پرویز تناولی اعلام کردند ولی پس از پیگیری های این هنرمند مشخص شد دلیل ممنوع الخروجی او شکایت  خانم مریم گودرزی صاحب پیشین یک گالری هنری در تهران است.

اختلافات طرفین به سال ۲۰۱۴ میلادی باز می گردد، مریم گودرزی با مراجعه به پرویز تناولی می گوید ۶ اثر هنری او را خریداری کرده است. پرویز تناولی این آثار را در سال ۱۹۷۲ فروخته بود. پس از پیروزی انقلاب ایران این آثار به همراه سایر اموال و دارایی های خریدار از سوی دادگاه انقلاب اسلامی مصادره می شود. این آثار هنری پس از مدتی به مریم گودرزی می رسد. مریم گودرزی از پرویز تناولی می خواهد تا ساخته های خود را از او بخرد. پرویز تناولی با این پیشنهاد موافقت نمی کند ولی در نهایت می پذیرد که آنها را با آثار جدیدی تعویض کند و در اختیار مریم گودرزی قرار دهد.

معاوضه به صورت قانونی و با حضور شخص ثالثی به نام «امیر بهمن» که گفته می شود شریک مریم گودرزی است، انجام می شود. به این ترتیب پرویز تناولی ۵ اثر جدید خود را به مریم گودرزی تحویل می دهد و آثار قبلی را پس می گیرد. اما پس از مدتی مریم گودرزی ادعا می کند ارزش مادی آثار جدیدی که تحویل گرفته بسیار کمتر از ارزش آثار اولیه است و از پرویز تناولی تقاضای غرامت می کند؛ ادعایی که از سوی این هنرمند ایرانی پذیرفته نمی شود.

شکایت مریم گودرزی چند بار در دادگاه رد می شود تا این‌که در نهایت دادگاه تجدید نظر ادعای او را می پذیرد و پرویز تناولی را به جرم «تدلیس و فریبکاری در معامله» محکوم می کند و به این ترتیب این هنرمند ممنوع الخروج می شود. بر اساس این حکم پرویز تناولی باید ۶ اثر هنری را پس دهد یا به مریم گودرزی بیش از ۶ میلیون دلار خسارت بپردازد.

پرویز تناولی می گوید در سال‌های گذشته مریم گودرزی در دادگاه‌های گوناگون شکست خورده ولی در غیابش پرونده را به دادگاه تجدید نظر برده و او را محکوم کرده، به گفته این هنرمند مریم گودرزی قصد ارعابش را دارد.

پرویز تناولی ۸۱ ساله ساکن تهران است؛ تدریس می کند و به آفرینش آثار هنری می پردازد. او معمولا در تابستان برای دیدار خانواده به اروپا و کانادا سفر می کند. پرویز تناولی پس از لندن به ونکوور خانه دومش می رفت؛ شهری که چند ماه از سال در آن اقامت دارد و سرگرم برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاهی از آثارش در گالری هنر ونکوور است.

در هفته های اخیر وکیل پرویز تناولی تلاش زیادی برای رفع این مشکل داشت ولی هنوز موفق به دریافت مجوز خروج او از ایران نشده است و چند بار در فرودگاه از خروج موکلش جلوگیری کرده اند.

تندیس تناولی دختر این هنرمند ایرانی با ابراز تأسف از وضعیت موجود، این پرونده را خطر بزرگی برای جامعه هنری ایران توصیف کرد چرا بدعتی است که بسیاری از معامله های هنری ایران را دچار مشکلات حقوقی می کند.

در همین حال مریم گودرزی در گفتگو با «آرت نیوز» از حکم دادگاه تجدید نظر استقبال کرد؛ به گفته او تکلیف این پرونده طولانی سرانجام مشخص شد و پرویز تناولی باید این آثار را پس دهد یا خسارت مالی او را جبران کند.

این گالری دار پیشین پرویز تناولی را مجرم توصیف کرد و گفت هیچ ابایی از توقیف اموال و دارایی های او در صورت بی توجهی به حکم دادگاه ندارد.

تندیس تناولی با اعتراض به حکم صادره از ادامه پیگیری های حقوقی برای تبرئه پدرش خبر داد. به گفته او اسناد و مدارک موجود نادرستی ادعاهای مریم گودرزی را ثابت می کند و هیچ خطایی متوجه پرویز تناولی نیست. به گفته او حتی به مراحل دادرسی و کارشناسی نیز ایرادهای جدی وارد است و آنها به شدت به صدور چنین حکم غیرمنصفانه ای معترض هستند.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید