خانه دایی جان ناپلئون احیا می‌شود

خانه و باغ اتحادیه معروف به خانه دایی جان ناپلئون، در اصل منزل میرزا علی اصغرخان اتابک (امین السلطان) صدراعظم سه پادشاه قاجار ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه بود که پس از فوت وی در سال 1295 خورشیدی توسط حاج رحیم اتحادیه از وارثان امین‌السلطان خرید و با تفکیک آن به ۳۰ سهم، آن را میان فرزندان خود تقسیم کرد. این خانه در دهه ۵۰ لوکیشن سریال معروف «دایی جان ناپلئون» ساخته ناصر تقوایی بود و به همین نام نیز معروف شد. سال 1384 با گزارش روزنامه ایران، این خانه از دل تاریخ بیرون آمد و از پیشنهاد اولیه برای ثبت سردر آن، کل حدود 9 هزار متر باقی مانده خانه امین السطان و تنها باقیمنده باغ لاله زار در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

پس از ثبت این بنا کش و قوس های فراوانی به وجودآمد و این خانه – باغ رو به زوال گذاشت و پیچیدگی های حقوقی باعث شد تا کار این خانه قفل شود و تا سال 92 این قفل گشوده نشود؛ اما خوشبختانه در 6 آبان سال 92 قفل این خانه شکسته شد و با برنامه‌ای که کمیته پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران و سایت سفرنویس هم‌زمان با هفته تهران ترتیب دادند، جرقه احیا این خانه زده شد و کلید بر قفل هشت ساله بنا زده شد. در این برنامه مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران، رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت، خدمات و محیط زیست شورای شهر تهران، فرهادی قائم مقام سابق شهرداری منطقه 12، نظری مدیرکل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور، وراث خاندان اتحادیه، نمایندگان سازمان های مردم نهاد و صاحب نظران و رسانه ها با کاشتن درخت در این بنا، نهال احیا خانه اتحادیه را کاشتند و مرتضی طلایی قول داد تا مصوبه تملک خانه اتحادیه توسط شهرداری تهران را در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب برساند و قول وی معروف به «قول طلایی» شد.

حال پس از حدود دو سال از گذشت قول طلایی برای خانه اتحادیه و مصوبه شورای شهر تهران در 2 مهر سال 93 مبنی بر تملک این بنا، این عمارت به تملک سازمان زیباسازی شهر تهران در آمد.

خانه و باغ اتحادیه با توجه به مصوبه مورخ دوم مهرماه 1393 شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر الزام شهردرای تهران به تملک و بازسازی خانه باغ معروف به اتحادیه واقع در محدوده منطقه 12 شهرداری تهران و بهره برداری از آن به عنوان مرکز فرهنگی، هنری و دستور شهردار تهران مبنی بر الزامی کردن این مصوبه، در دستور کار سازمان زیباسازی شهر تهران قرار گرفت و در راستای یکی از وظایف سازمان زیباسازی که مرمت و احیا بناهای تاریخی و ارزشمند پایتخت است، خریداری این بنا به عنوان مرکز فرهنگی و هنری دنبال و اجرایی شد.

سازمان زیباسازی در قدم اول با خاندان اتحادیه وارد مذاکره شد ولی به علت تعدد وراث، عدم حضور برخی از مالکین و همچنین اختلاف فی مابین سهام داران خانه اتحادیه، کار تملک زمان بر شد ولیکن با همکاری مراجع قضایی این موضوع به نحو احسنت انجام و در ابتدای هفته گذشته با حضور نماینده دادستانی، دادسرای ناحیه 7، وراث اتحادیه و شهرداری تهران، ملک به سازمان زیباسازی شهر تهران تحویل داده شد.

برای جلوگیری از هرگونه تخریب و تعرض و …، نگهبان های ویژه‌ای در مبادی ورودی خانه اتحادیه جهت تامین امنیت بنا مستقر شدند. همچنین نورپردازی برای کل محوطه و قسمت های بی دفاع صورت گرفته و در کل بنا دوربین مدار بسته نصب شده است. بر اساس اسناد موجود مساحت خانه 8 هزار و 750 مترمربع است که توسط سازمان زیباسازی شهر تهران به تملک درآمده و بخش‌های تخریب شده در سال 1393 نیز با توجه به بازدید صورت گرفته قابل مرمت، احیاء و بهره برداری است که با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان تهران کار مرمت و احیاء و برداشت های میدانی این قسمت به زودی آغاز می شود.

نویسنده‌ مهمان: سجاد عسگری

بدون کامنت

کلیه حقوق متعلق به مجموعه هنرگردی می‌باشد. طراحی و پشتیبانی وب سایت از شاریوت

با ما در تماس باشید

برای ارتباط با هنرگردی از این بخش استفاده نمایید

درحال ارسال

Log in with your credentials

or    

مشخصات ورود خود را فراموش کرده اید؟

Create Account