آنیش کاپور متولد سال ۱۹۵۴ بمبیی، بدون شک یکی از شناخته شده ترین و تاثیر گذارترین هنرمندان معاصر در حوزه ی بین الملل است. آثار او فضای جدیدی را همزمان در درون و بیرون ما به وجود می آورد. تاریکی و نور، عمق نامحدود، خالی اما پر، شکاف ها، ترک ها و ورم ها، مواد و مصالح بیرون زده! کارهای او در پوست نفوذ می کند و فضای داخلی بی حد و حصری را ظاهر می سازند.

Anish Kapoor_honargardi

مجسمه های کاپور از مرزها فراتر رفته و عدم قطعیت را ایجاد می کنند. فضایی که خلق می شود این چنین است: آستانه ی فاعل و مفعول، چیزی که او بارها و بارها به آن مراجعه می کند. این اشیاء در حالتی مابین قرار دارند، حالتی ما بین یک تاکید فیزیکی و احساسی گیج کننده از اینکه نهایتا در کجای فضا ثابت خواهند شد. چنین حالتی مانند احساس زندانی کردن “دیگری” است؛ دیگری ای که ما آن را به خوبی می شناسیم، و در عمق چنین حالتی یک باستان شناسی وجود دارد، چیزی که از لحاظ تاریخی، فرهنگی و ادبی به آن نیاز است. اما در تضاد با آن، زیست شناسی؛ یک پروسه ی در ظاهر علمی که نوع دیگری از تخیل است و به آنچه درون ما وجود دارد مربوط می شود. “چیزی که ظاهرا واقعی می نماید، اما تماما ساختگی است.”

نمایشگاه اخیر او در شهر مکزیکوسیتی مکزیک با عنوان ” Arquelogía:Biología” در جریان می باشد. انتخاب و چینش کارها بر اساس تجربه ی بازدید کنندگان، در چهار گالری و چهار فضا با موضوعاتی در ارتباط با هم در نظر گرفته شده است که شامل: فرم های خود تولید شده، گونه های مختلف زیبایی، زمان و نیروهای غیر قابل پیش بینی می باشد. این نمایشگاه توسط ” MUAC” موزه ی هنرهای معاصر دانشگاه UNAM  مکزیکوسیتی از ماه می تا اواخر نوامبر سال ۲۰۱۶ قابل بازدید است. موزه ی MUAC مکانی است که در آن زیبایی به عنوان نوعی شناخت، ادراک و تجربه ای اجتماعی تلقی می شود و انعکاس فرصت ها و پیامد های فعالیت های خلاقانه به عنوان نقطه ی حرکت و تغییر می باشد. فضایی که ماده گرایی بسط می یابد و افق واقعیت و نمایش غیر ممکن ها پدیدار می شود.

MUAC museum

فیلمی را در همین رابطه در کانال رسمی هنرگردی در آپارات تماشا کنید:

۰ Comments

Leave a reply

کلیه حقوق متعلق به مجموعه هنرگردی می‌باشد. طراحی و پشتیبانی وب سایت از شاریوت

با ما در تماس باشید

برای ارتباط با هنرگردی از این بخش استفاده نمایید

Sending

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account