هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

فیلم «انگل» ساخت فیلم‌ساز کره جنوبی بونگ جون‌هو، جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین فیلم بین‌المللی، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه اصیل را از آن خود کرد.

این نخستین بار در جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی است که یک فیلم خارجی‌زبان اسکار بهترین فیلم را به دست می‌آورد.

بونگ جون‌هو که به‌عنوان یک کارگردان و فیلمساز خارجی و غیر انگلیسی زبان، چهار جایزه را از آن فیلم خود کرده، در زمان دریافت جایزه بهترین کارگردانی به شوخی گفت:

پس از جایزه بهترین فیلم بین‌المللی، به خودم گفتم خیلی خوب، کار من امروز تمام شد، و داشتم می‌رفتم که کمی استراحت کنم.

اما اسکارهای فیلم او در ایستگاه بهترین کارگردانی متوقف نشد و این فیلم جایزه بهترین فیلم سال را هم به دست آورد تا به یک رخداد بی‌سابقه و تاریخ‌ساز در تاریخ جوایز آکادمی تبدیل شود.

رقبای «انگل» عبارت بودند از خرگوش جوُجوُ، مرد ایرلندی، جوکر، زنان کوچک، داستان ازدواج، روزی روزگاری در هالیوود، ۱۹۱۷ و فورد در برابر فراری.

فیلم جوکر یکی از اصلی ترین رقبای فیلم انگل در مراسم جوایز اسکار بود.

سینمای کره جنوبی به طور کلی در سال‌های اخیر پیشرفت خوبی داشته است اما تا به حال موفق به دریافت اسکار نشده بود. اما با فیلم انگل توانست با چهار اسکار در یک روز پیروزی بزرگی را برای خود به ارمغان آورد. این در حالی است که پیش‌تر تنها در سال ۲۰۱۸ بود که، «سوختن»، یک فیلم ساخت کره جنوبی به فهرست نهایی فیلم‌های بین‌المللی راه یافته بود.

گفتنی است پیش از اسکار، فیلم «انگل» در ۵۷ جشنواره فیلم در سراسر جهان ۵۵ جایزه به دست آورده بود.

کارگردان‌های رقیب آقای بونگ، مارتین اسکورسیزی (مرد ایرلندی)، تاد فیلیپس (جوکر)، کوئنتین تارانتینو (روزی روزگاری در هالیوود) و سم مندز (۱۹۱۷) بودند.

رنه زلوگر برای بازی در فیلم «جودی» و خواکین فونیکس برای بازی در فیلم «جوکر» اسکارهای بهترین نقش اول زن و مرد را به دست آوردند.

رقبای خانم زلوگر، اسکارلت جوهانسون (داستان ازدواج)، سیرشا رونان (زنان کوچک)، سینتیا اریوو (هریت) و شارلیز ترون (بامب‌شل) بودند؛ رقبای آقای فونیکس، جاناتان پرایس (دو پاپ)، آنتونیو باندراس (رنج و بزرگی)، لئوناردو دی‌کاپریو (روزی روزگاری در هالیوود) و آدام درایور (داستان ازدواج) بودند.

برد پیت نیز با اسکار بهترین نقش مکمل مرد، بالاخره نخستین اسکار خود را به خانه می‌برد.

بهترین‌ها در یک نگاه

بهترین فیلم:

نقش اول زن:

خواکین فونیکس

نقش اول مرد:

بهترین کارگردانی:

بهترین فیلم بلند خارجی:

فیلمنامه اقتباسی:

بهترین فیلمنامه اصیل:

هنرپیشه مکمل زن:

برد و لوران درن
برد و لوران درن

هنرپیشه مکمل مرد:

بهترین موسیقی متن:

بهترن ترانه:

بهترین فیلمبرداری:

تدوین:

بهترین پویانمایی بلند:

بهترین پویانمایی کوتاه:

برای تماشای سخنرانی برندگان اسکار کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید