اسکار ۲۰۲۲؛ از سیلی تا تندیس ویل اسمیت

مراسم جوایز اسکار امسال یکی از جنجالی‌ترین رویدادهای خود را تجربه کرد. در حالی که گمان می‌رفت نود و چهارمین دوره جوایز اسکار به قدرت‌نمایی هنرمندان رنگین پوست و اقلیت‌ها اختصاص یابد، یک درگیری غیرمنتظره کل این شب را تحت‌الشعاع خود قرار داد.

در این دوره، جایزه بهترین فیلم در حالی به «شنوای خانواده» اختصاص یافت که این برای نخستین بار در تاریخ بود، یک فیلم با پخش صرفا اینترنتی توانسته این جایزه را از آن خود کند. این فیلم محصول شرکت اپل تی وی است و داستان نوجوانی را روایت می‌کند که تنها فرد شنوا در یک خانواده‌ی ناشنواست.

پیش از آن گمان می‌رفت تا فیلم «قدرت سگ» بیش‌ترین بخت برای بردن این جایزه را داشته باشد.

اما مراسم امسال تماما زیر سایه سیلی ویل اسمیت به کریس راک مجری این برنامه قرار گرفت. ماجرا از این قرار بود که پس از آن که کریس راک، مجری کمدی، بیماری آلوپسی همسر ویل اسمیت را دستمایه شوخی قرار داد، آقای اسمیت به روی استیج رفت و به او سیلی زد.

ویل اسمیت به همراه همسرش جادا پینکت

این در حالی بود که دقایقی پس از آن، نام ویل اسمیت برای جایزه بهترین هنرپیشه مرد برای بازی در فیلم شاه ریچارد برده شد و او دوباره به روی صحنه بازگشت. آقای اسمیت با چشمانی گریان از دست‌انکاران مراسم – و نه از کریس راک- عذرخواهی کرد.

ویل اسمیت

این حرکت خشم‌آلود ویل اسمیت با واکنش کاربران در فضای مجازی همراه شد و بقیه مراسم را هم زیر سایه خود برد.

فهرست برندگان نود و چهارمین دوره جوایز اسکار به‌ شرح زیر است:

بهترین فیلم: سیان هدر – کودا

بهترین بازیگر مرد: ویل اسمیت – شاه ریچارد

بهترین بازیگر زن: جسیکا چستین – چشم‌های تامی فی

بهترین کارگردان: جین کمپیون – قدرت سگ

بهترین ترانه: بیلی آیلیش و فینیاس اوکانل – زمانی برای مردن نیست

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: : آریانا دبوس – داستان وست‌ساید

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: تروی کوتسور – کودا

بهترین فیلم بین‌المللی: ریوسوکه هاماگوچی – ماشینم را بران

بهترین فیلم‌نامه اقتباسی: سیان هدر – کودا

بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی: کنت برانا – بلفاست

بهترین موسیقی فیلم: هانس زیمر – تلماسه

بهترین طراحی لباس: جنی بیوان – کروئلا

بهترین گریم: لیندا داودز، استفانی اینگرام و جاستین رالی – چشم‌های تامی فی

بهترین صدابرداری: مک راث، مارک مانجینی، تئو گرین، ران بارتلت و دو همفیل – تلماسه

بهترین جلوه‌های ویژه: – پائول لمبرت، تریستان مایلز، برایان کونور و جرد نفزر – تلماسه

بهترین طراحی صحنه: پاتریس ورمت و سوزانا سیپوس – تلماسه

بهترین فیلم‌برداری: گریگ فریزر – تلماسه

بهترین تدوین فیلم: جو واکر – تلماسه

بهترین فیلم کوتاه: آنیل کاریا و ریز احمد – خداحافظی طولانی

بهترین انیمیشن بلند: افسون (کمپانی والت دیزنی)

بهترین انیمیشن کوتاه: آلبرتو میلگو و لئو سانچز – برف پاک‌کن

بهترین مستند کوتاه: بن پرادفوت – ملکه بسکتبال

بهترین مستند بلند: احمیر خلیب تامپسون (کویستلووی) – تابستان سول (یا زمانی که انقلابی از تلویزیون پخش نمی‌شد)

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید