تخریب و تعرض به دیوارنگاری گالری آ اثر شواتیر

پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶ دیوانگاری گالری آ که پرتره‌ای بود از کارگردان فقید عباس کیارستمی توسط عوامل ناشناس تخریب شد.

به لطف مهندسان معمار و همت چندین ساله‌ی رسانه‌ها و دانشکده‌های معماری، این روزها اگر چه هم‌چنان بیننده‌ی تخریب باغ‌های تهران و تبدیلشان به برج هستیم، اما دست کم مانند گذشته این اتفاق بی سر و صدا رخ نمی‌دهد؛ اعتراضاتی صورت می‌گیرند، نشست‌هایی ترتیب داده می‌شوند و جنبشی پدید می‌آید که گاه حتی می‌توانند مانع از روند تخریب شوند. اما این فرآیند در حوزه هنرهای تجسمی و مفهومی هم‌چنان در ابتدای راه قرار دارد و مانند مطالبه‌‌گری‌های معماران که نمونه بارزش تشکیل کمیته مردم نهاد پیگیری حفاظت از خانه های تاریخی تهران یا مطرح کردن بحث شورای متخصصین در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران است، صدای هنرهای تجسمی به مراتب کم‌تر شنیده شده و گویا در اولویت پایین‌تری قرار می‌گیرد.

به تازگی دیوارنگاری گالری آ که پرتره‌ای بود از کارگردان فقید عباس کیارستمی اثر شواتیر، در تاریخ پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶ توسط عوامل ناشناس تخریب شد. همین اتفاق نامیمون بهانه‌ای شد که بحث مطالبه‌گری در حوزه هنرهای تجسمی دوباره پیش کشیده شود و جمعی از هنرمندان، گالری داران، اصحاب رسانه و دوستدارانِ هنر به ابتکار رسانه هنرگردی در نامه‌ای سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی “جناب آقای سید عباس صالحی” ضمن محکوم کردن این اقدام، مراتب تاسف و ناراحتی خود را از این اتفاق ضدهنری اعلام دارند. متن این نامه بدین شرح است:

به نام یزدان

با سلام

جناب آقای سید عباس صالحی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

ما جمعی ازهنرمندان، گالری داران، اصحاب رسانه و دوستدارانِ هنر در پیِ تعرض و تخریب دیوارنگاریِ با ارزش روی دیوارِ «گالری آ» مورخ پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۶، ضمن محکوم کردن این اقدام، مراتب تاسف و ناراحتی خود را از این اتفاق ضدهنری اعلام داشته و خواستار بررسی و پشتیبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخورد با عوامل این اتفاق ناگوار هستیم.

به امید روزی که بیننده‌ی چنین برخوردی با هنر نباشیم.

این اتفاق اگرچه در پی یک رویداد تلخ رخداده است، اما فرصتی است برای آغاز مطالبه گری به شیوه‌ی درست؛ بدیهی است که این مهم به جز اتحاد متولیان هنر به ویژه گالری ها پدید نمی‌آید.


برای امضای این نامه می‌توانید کلیک کنید.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید