هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

اگر قرار باشد فهرستی از رئیس جمهورهای منفور ایالات متحده امریکا تهیه کنیم، به احتمال زیاد دونالد ترامپ شانس زیادی برای صدر نشینی خواهد داشت. در ادامه‌ی همین دید منفی، به تازگی خبری به رسانه‌ها درز کرده است مبنی بر آن‌که کاخ سفید هنگام درخواست به امانت گرفتن تابلوی ‘چشم‌انداز برفی’ اثر ونسان ون گوگ با پاسخ غیرمعمول موزه گوگنهایم نیویورک روبرو شده و آن‌ها ضمن رد این درخواست گفته اند می‌تواند یک توالت طلایی را به رئیس جمهور امانت دهند!

روزنامه واشنگتن‌پست در این باره گزارش داده و نوشته است که این ماجرا به ماه سپتامبر، اواخر تابستان برمی‌گردد. گفتنی است کاخ سفید هنوز واکنشی به این گزارش‌ها نشان نداده است.

تابلوی ‘چشم‌انداز برفی’ اثر ونسان ون گوگ

به گزارش واشنگتن‌پست، نانسی اسپکتور، از موزه‌داران گوگنهایم، در پاسخ به درخواست کاخ سفید در ایمیلی نوشته است:

متاسف ام که… به اطلاعتان برسانم ما نمی‌توانیم چنین امانتی بدهیم چون این نقاشی از مجموعه کلکسیون تانهاوزر موزه است که انتقال آن ممنوع است مگر در موارد خیلی خیلی نادر.

در این ایمیل هم‌چنین آمده است که این اثر ون گوگ از سال ۱۸۸۸ میلادی، با اجازه صاحبان آن در یک موسسه که با موزه گوگنهایم در ارتباط و همکاری است، نمایش داده می‌شود. با این حال این موزه‌دار در پاسخش نوشته است که کاخ سفید می‌تواند توالت طلا، اثر موریزو کاتلان، هنرمند ایتالیایی را برای مدتی طولانی امانت بگیرد. خانم اسپکتور نوشته است:

البته این اثر خیلی ارزشمند و قدری شکننده است ولی ما همه راهنمایی‌هایی لازم برای نصب و نگهداری آن را ارائه خواهیم کرد.

اثری که موزه گوگنهایم به کاخ سفید پیش‌نهاد داده، یک کاسه توالت از طلای ۱۸ عیار است که کاملا هم کاربردی و قابل‌استفاده است. اسم این اثر “آمریکا”ست و تعبیر شده که کنایه‌ای به ثروت‌اندوزی در ایالات متحده است. موزه گوگنهایم گفته است هدفشان این بوده یک کالای لوکس را که به ظاهر برای یک درصد ثروت‌مندتر جامعه در نظر گرفته شده، در اختیار عموم قرار دهد. هنرمند میلانی اثر هم گفته نابرابری اقتصادی، الهام‌بخش این اثرش بوده است.

سابقه دارد که رئیس‌جمور و بانوی اول آمریکا برای آراستن اتاق‌ها و تالارهای کاخ‌سفید، آثار هنری عمده‌ای امانت بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید