رومن پولانسکی و بیل کازبی از آکادمی اسکار اخراج شدند

آکادمی علوم و هنرهای سینما در آمریکا (اسکار) از پایان دادن به عضویت بیل کازبی، ستاره برنامه های تلویزیونی و رومن پولانسکی کارگردان پر آوازه خبر داد.

این آکادمی که اعطا کننده جوایز سینمایی اسکار است، اعلام کرد اعضای هیات رئیسه این سازمان به اخراج این دو فرد رای داده اند.

آقای کازبی به تازگی در رابطه با تعرض جنسی محکوم شناخته شده است و آقای پولانسکی نیز۴۱ سال پیش به تجاوز به یک دختر ۱۳ ساله اعتراف کرده بود. آکادمی علوم و هنرهای سینما با انتشار یک بیانیه، اخراج بیل کازبی و رومن پولانسکی را مطابق با ضوابط اخلاقی خود اعلام کرد.

در این بیانیه نوشته شده است:

هیات مدیره آکادمی بر ضوابط اخلاقی که اعضا را ملزم به رعایت ارزش های آن و محترم شناختن شان انسان ها می کند، تاکید دارد.

آکادمی علوم و هنرهای سینما سال گذشته نیز هاروی واینستین، تهیه کننده مشهور هالی وود را به خاطر متهم شدن به آزار جنسی چند بازیگر زن اخراج کرده بود.

در پی اعلام این خبر، بعضی از کاربران شبکه های اجتماعی این پرسش را مطرح کردند که چرا به رغم اعتراف آقای پولانسکی به تجاوز به یک دختر نوجوان، این آکادمی برای اقدام علیه او ۴۱ سال صبر کرد؟

آقای پولانسکی جایزه اسکار بهترین کارگردان را در سال ۲۰۰۳ به خاطر فیلم پیانیست از این آکادمی دریافت کرد و علاوه بر این جایزه، دو بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود. این کارگردان در سال ۱۹۷۷ پس از اعتراف به تجاوز، برای ۴۲ روز در زندان بود و پس از آن به اروپا گریخت و تلاش های دولت آمریکا برای استردادش به خاطر برخورداری او از تابعیت فرانسه و لهستان موفقیت آمیز نبوده است.

بیل کازبی نیز که ۸۰ سال سن دارد، ماه گذشته به اتهام سه مورد تجاوز به ده سال زندان محکوم شد.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید