نمایشگاهی با الهام از گالا دالی همسر سالوادور دالی

پس از جنجال های دختر خودخوانده‌ی سالوادور دالی و کشمکش های آن با بنیاد دالی و به طبع گالا دالی، این بار نوبت به آرامش پس از توفان رسیده تا این بار نام همسر این هنرمند مشهور، بهانه‌ی برپایی نمایشگاهی در اسپانیا باشد.

«النا ایوانوونا دیاکونووا» معروف به «گالا دالی» همسر سالوادور دالی نقاشی بزرگ سبک سوررئال بود اما بنا بر نمایشگاه تازه ای به نام «گالا سالوادور دالی: اتاقی برای خودش» که در بارسلونا برپا شده، او بیش از «همسر دالی» بود. او الهام بخش آثار هنری، نویسنده، هنرمند هنر مفهومی، و یک روشنفکر بود.

گالا که متولد روسیه بود، در سال ۱۹۳۴ با سالوادور دالی ازدواج کرد و پیش از آن یک بار دیگر ازدواج کرده بود. همسر اولش پل الوار، شاعر فرانسوی و از بنیانگذاران سبک سوررئال بود.

گالا دالی و سالوادور دالی

بسیاری از نقاشی ها و طراحی هایی که دالی طی سالها از گالا کشیده در نمایشگاه ارائه شده است.

نمایشگاه هم‌چنین شامل پرتره هایی است که هنرمندان دیگر از وی کشیده اند. مانند «مکس ارنست» هنرمند آلمانی که در جنبش‌های سوررئالیسم و دادائیسم فعالیت داشت. از همین رو گالا یکی از چهره های شناخته شده این جنبش در دهه ۱۹۲۰ میلادی در پاریس به شمار می رود.

سازمان دهنده های نمایشگاه می گویند تصویری که از گالا به عنوان زنی که دنبال پول شهرت بود ثبت شده اشتباه است؛ چرا که هنگامی که او با دالی ازدواج کرد، او یک هنرمند ناشناخته جوان بود. آن چیزی که گالا را جذب دالی کرد پول و شهرتش نبود بلکه ایده اینکه زندگی دو نفره خود را تبدیل به یک پروژه هنری کنند.

گفتنی است این نمایشگاه تا اکتبر سال جاری در بارسلونا برپا خواهد بود.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید