هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

هزاران اکنون در مجسمه‌های هومن بابایی‌زاد

جادوی اکنون ناب در گالری شیرین

نمایشگاه «هزاران اکنون»، آثار حجم و مجسمه‌ی هومن بابایی‌زاد در گالری شیرین افتتاح می‌شود. گشایش این نمایشگاه در تاریخ ۲۸ دی‌ماه، روز جمعه ساعت ۱۶ الی ۲۰ بوده و تا ۱۰ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

حجم‌های این هنرمند غالباً در بستر تحلیلی و فرمالیسم قابل خوانش هستند. در تحلیل فرم‌های بابایی‌زاد، مخاطب شاهد ظهور موجوداتی ارگانیک است که در شاعرانگی هنرمند روندی رویاگونه را شکل داده است. این آثار به لحاظ ساخت و کیفیت فنی در ترازی هستند که سویه‌ی تکنیکی هنرمند را پدیدار می‌کنند. از مختصات این کارنما می‌توان به استفاده از متریال‌های متفاوت چون شیشه، فلز و … اشاره کرد. در خوانش فرمالیسم، محور، فرمِ معنادار است. اینکه تا چه حد در آثار هنرمند وحدت فرمال دیده می‌شود قابل نقد است. رگه‌هایی از دیدگاهی عقل‌گرایانه یا مفهومی در این آثار دیده می‌شود. به‌خصوص در آثاری که دارای نام و مشخصات غیر شاعرانه هستند.

نام نمایشگاه دارای اشارات بینامتنی به نظرات روانشناسی جدید است. مفهوم “من” نزد متفکران معاصر، چالش برانگیز و قابل تامل می‌باشد. به عبارتی زمان و مکان شاهد تولید من‌های متفاوتی است و انسان‌ها در موقعیت‌های متفاوت هویت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. همچنانکه این هنرمند در آثارش ردپاهای متکثری از هنر مدرن ارائه داده است.

در بیانیه‌ی این نمایشگاه می‌خوانیم:

 

این مجموعه را هزاران اکنون نام‌گذاری کرده‌ام. اکنونی که، فقط به معنای لغوی زمان نیست بلکه ”اکنون ما” است، زمانی در قالب مکان که دنیای بیرون و درون در آن کنشگرند. پس اکنون من ساخته من نیست، موجودی مجرد است که ”من انسان” تنها بخشی از آن است که الزاما مهمترین بخش هم نمی‌باشد.

این اکنون گاهی هزار فامی درخشان است، گاهی هذیان لایه‌های امن و گاهی زندانی که تا ابد در خود تکرار می‌شود و در پس این همه با حرکتی انتقالی به سمت نیستی شتابان است.

در این میان رویا جادوی شگفت انگیزی است که جرعه‌ای از آن می‌تواند لذت بودن مطلق را بچشاند.

جادوی اکنون ناب.

شایان توجه است نمایشگاه هومن بابایی زاد با عنوان « هزاران اکنون»  تا دهم بهمن ماه برقرار است و علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه به‌جز دوشنبه‌ها از ساعت ۱۱ الی ۱۹ به محل گالری شیرین واقع در خیابان کریم‌خان، خیابان سنایی، کوچه‌ی سیزدهم، پلاک ۵ مراجعه فرمایند.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید