هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

گفتگو با ضحی علینژاد در گالری ایده

به بهانه نمایشگاه اخیر ضحی علینژاد در گالری ایده با نام«دنیای من»، در مورد علاقه مندی ها، دغدغه ها و  دلیل خلق این آثار با او گفت و گو کردیم و با دنیای ذهنی این هنرمند بیشتر آشنا شدیم:

1-  لطفا کمی در مورد خودتان بفرمایید و اینکه در کنار این حرفه پرمشغله چرا به دنیای هنر علاقه مند شده اید و به دغدغه شما تبدیل شده است؟

من ضحی علی نژاد، پزشک و متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه، فارغ‌التحصیل از دانشگاه تهران هستم. از دوران کودکی به نقاشی علاقه مند بودم و با راهنمایی معلمان هنر به یادگیری طراحی و نقاشی پرداختم و این علاقه و دلبستگی به هنر نقاشی، باعث شد تا علی رغم تحصیل و کار در رشته پزشکی، هر زمان که فرصت داشتم به تمرین، یادگیری و مطالعه در این زمینه بپردازم.

اثر ضحی علینژاد

2- دلیل علاقه شما به هنر ایرانی چیست؟

همیشه مجذوب آثار تاریخی، فرهنگی و معماری ایران بودم و رنگ بندی ها، فرم ها و نقش های به کار رفته در نقاشی ها، کاشی‌کاری، سفال و بناهای قدیمی برایم دلپذیر و الهام بخش بوده است. البته لازم میدانم ذکر کنم که وقتی به آثار تاریخی و فرهنگی هر کشوری نگاه می کنیم، زیبایی های منحصر به فرد که خاص آن قوم و ملیت است را می یابیم و این مختص کشور ما ایران نیست.

3-چرا این سبک را در نقاشی  انتخاب کردید، یعنی تجزیه تصویر به فرم های هندسی؟

همانطور که گفتم علاقه من به معماری، کاشی‌کاری و آینه کاری های به کاررفته در بناهای تاریخی و قدیمی باعث شد که به این شیوه ترکیب بندی روی بیاورم تا بتوانم دنیای ذهنی خود را به بیننده منتقل کنم.

اثر ضحی علینژاد

4- رنگ های شاد در پالت شما از چه چیزی سرچشمه می گیرند؟

استفاده از رنگ ها نیز برگرفته از فرهنگ و هنر ایران است که سرشار از زندگی و بالندگیست. علاوه بر این، معتقدم رنگها روی بوم نقاشی مانند نت های موسیقی هستند و بیان کننده حالات و احساسات درونی نقاش می باشند.

5- برای نمایشگاه بعدی چه موضوعی را انتخاب کرده اید؟

در نمایشگاه بعدی سعی دارم به این سبک ادامه دهم. همچنین به موضوعاتی بپردازم که بیانگر احوالات و زندگی ایرانیان از گذشته تا به امروز باشند.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید