حوزه گرافیک گستردگی بسیار دارد و حریمی بر آن متصور نیست، از مراکز تجاری شهرهای بزرگ تا دورترین مناطق، گسترش یافته و تمام مردم دنیا را مخاطب خویش قرار داده است.

به دوش کشیدن تبلیغات سبب شده تا گرافیک از مرزهای نمایشگاه و کتاب فراتر رفته، و مخاطبان فراوانی را به خود جذب کند. تبلیغات، زمان و مکانِ مشخص، نمی‫شناسد و در هر زمان و مکان، می‫تواند به صورت دیداری یا شنیداری (یا توامان)، خود را به مخاطب عرضه کند و مخاطبان نیز خواسته یا ناخواسته، در معرض آن قرار گرفته و بخشی از آن را به ذهن می‫سپارند.

آنچه که به عنوان تبلیغات دیداری، ارائه می‫گردد، به دست طراحان گرافیک، گاه کاملا هوشیارانه و درسطح بالا و گاه در سطوح پایین و توسط کاربران رایانه صورت می‫گیرد؛ این نوسانِ بسیار در بین آثار گرافیکی، نیازهای سلائق مختلف مخاطبان را برآورده می‫کند، چه آنان که مخاطب خاص هستند و چه آنان که مخاطب عام تلقی می‫شوند.

در گذرگاه‫های شهری، راهروهای آراستۀ مراکز بزرگ تجاری، ورودی شرکت‫های معتبر و … نشان (آرم) برندهای معتبر دنیا با طراحی طراحان برجسته، خودنمایی می‫کند و سعی دارد کیفیت محصول را به مخاطب و مشتری خود بنمایاند. این گونه برند‫ها این شانس را برای مخاطبان ایجاد می‫کنند که از طراحی‫های خوب گرافیک در حیطه تبلیغات شهری لذت ببرند.

فراتر از موارد فوق، برخی از آثار گرافیکی نیز در سطوح بالای هنری و توسط اساتید و فارغ‫التحصیلان  دانشگاه، در نمایشگاه‫های انفرادی، گروهی و یا جشنواره‫ها ارائه شده و مخاطبان خاص خود را به تماشا دعوت می‫کند. این گروه از آثار که مخاطبان مخصوص خود را دارد به آثاری همچون: پوستر، طرح جلد، طراحی نشان (آرم) و تصویرسازی محدود می‫باشد.

در مجموع می‫توان گفت که گستردگی آثار گرافیکی سبب شده تا برخی از آثار گرافیکی، ناخواسته در معرض دید همگان قرار گیرند و برخی دیگر نیز در نمایشگاه‫ها ارائه شوند. اما بعضی از این آثار شانس دیده شدن را نداشته و فقط توسط کارشناسان، قابل تشخیص بوده و مردم عادی از دیدن آن بی بهره‫اند همانند نظارت بر چاپ.

نویسنده: م.ع

 

بدون کامنت

کلیه حقوق متعلق به مجموعه هنرگردی می‌باشد. طراحی و پشتیبانی وب سایت از شاریوت

با ما در تماس باشید

برای ارتباط با هنرگردی از این بخش استفاده نمایید

درحال ارسال

Log in with your credentials

or    

مشخصات ورود خود را فراموش کرده اید؟

Create Account