دنیای باستان همواره برای طراحان و هنرمندان جذابیت داشته است. در این بین مصر باستان همیشه جایگاه خاصی داشته است. تاریخ این علاقه به اوایل سده‌ی هجدهم بازمی‌گردد، هنگامی که بسیاری از تحصیلکردگان و اشرافزادگان اروپایی به مصر باستان علاقمند شدند. به گونه‌ای که پیرانسی، معمار و باستان شناس ایتالیایی در سال 1769 شماری از طرح های تزئینی مصری را در کتاب خود منتشر کرد و جنگ ناپلئون با مصر در سال 1798 هم نیروی محرکی برای شناخت بیش‌تر آن شد و در آن هنگام این سبک به موضوع روز در طراحی و معماری داخلی بدل شد و نویسندگان و هنرمندان زیادی از آن استقبال کردند.

Egypt

دومینیک ویوان بَرون دُنو، هنرمند فرانسوی در کتابی که در سال 1802 نگاشت، مجموعه‌ای غنی از طرح و نقش های مصری را در اختیار مخاطبان خود گذاشت. وی به نقوش روی تابوت های مومیاییان مصری، بت‌ها، حیوانات مورد علاقه مصریان مانند گربه و شاهین پرداخت. وی هم‌چنین به جزئیات معماری از جمله ستون های هرمی و خط هیروگلیف هم اشاره کرد.

Vivant Denon

صفحه اول کتاب دومینیک ویوان بَرون دُنو

موج این علاقه به مصر باستان تا آن‌جا پیش رفت که توماس چیپندال انگلیسی، مبلمانی با این سبک در ویلت شایر ساخت و توماس هوپ یک اتاق ویژه مصر باستان را در خانه خود به منظور نگهداری آثار عتیقه مصری بنا کرد.

بدون کامنت

کلیه حقوق متعلق به مجموعه هنرگردی می‌باشد. طراحی و پشتیبانی وب سایت از شاریوت

با ما در تماس باشید

برای ارتباط با هنرگردی از این بخش استفاده نمایید

درحال ارسال

Log in with your credentials

or    

مشخصات ورود خود را فراموش کرده اید؟

Create Account