تاکید وزارت ارشاد بر مجوز نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی

در حالی که در دو سال گذشته همکاری گالری داران و دفتر هنرهای تجسمی به یکی از بهترین دوران‌های خود رسیده و این دفتر به یکی از مشاوران خوب نمایشگاه ها تبدیل شده است، هم‌چنان گاهی انتقادات برخی خبرگزاری‌ها از نمایشگاه‌ها در فضای مجازی برجسته می‌شود. در همین راستا و در تازه ترین اطلاعیه‌ی دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد اعلام شده است که این دفتر در قبال نمایش آثار در مجموعه ها و محل هایی غیر از مجموعه های هنری و نگارخانه های دارای مجوز، مسئولیتی نداشته و این امر غیرقانونی به شمار می‌رود.

دفتر هنرهای تجسمی با انتشار اطلاعیه ای درباره نمایش و فروش آثار هنری در فضاها و مجموعه های قانونی و نگارخانه ها اعلام کرد:

نگارخانه ها به عنوان مهمترین مراکز نمایش و فروش آثار هنری بر اساس قانون از دفتر هنرهای تجسمی مجوز دریافت می کنند و این دفتر ضمن حمایت از رشد و توسعه نگارخانه ها و نمایشگاه های هنری در چارچوب قوانین، بر فعالیت آنها نظارت می کند اما برگزاری نمایشگاه در منازل و یا مراکز فاقد مجوز، قانونی نیست و این دفتر مسئولیتی در برابر پیامدهای این نمایشگاه ها و فروش آثار و اختلاف های احتمالی ندارد.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: همچنین بنابر ضرورت برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها، حراج ها یا نمایشگاه های محیطی در فضاهایی خارج از نگارخانه ها، دفتر هنرهای تجسمی با بررسی کارشناسی و در نظر گرفتن ارزش های فرهنگی برای هر یک از این رویدادها به صورت مستقل مجوز صادر می کند.

در این اطلاعیه همچنین آمده است: در سال های اخیر افزایش تعداد نگارخانه های فعال و برگزاری حراج و نمایشگاه فروش آثار را شاهد هستیم که خوشبختانه فضاهای قانونی بیشتری را برای نمایش و فروش آثار فراهم کرده اند.

تحریریه هنرگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید