هنرهای تجسمی سینما تئاتر اخبار هنر موسیقی جشنواره ها رسانه تخصصی

کالیگرافیتى

تا حدودى همه با هنر گرافیتى (دیوار نگارى) آشنا هستیم.  گرافیتى (Graffiti) هنرى ست که حروف را به بازى و رقص در مى آورد. حروف با فرم هایى جذاب ، کلماتى معنا دار مى سازندو با بکار گیرى این سبک کلمات نه تنها معنى لغوى خود را به شکلى زیبا ادا مى کنند بلکه پا را فراتر گذاشته و مفهومى و یا کنایه هایى را نیز بازگو مى کنند.
شاید به گونه اى شباهت فراوانى به هنر خطاطى ویا کالیگرافى (Calligraphy) (خوش نویسى) وجود دارد. اما  کالیگرافى هنرى قدیمى تر ، با رویکردى سنتى تر و گرایش فیلسوفانه ترى است.
هنر نوشتارى و خطاطى تنها یک سبک نیست بلکه هدفش حرکت ، آرامش روح و تاثیر عمیق و ماندگار گذاشتن است . و به حق خطاطى سهم عظیمى در پیشبرد هنر داشته است.
حال تصور کنید این دو سبک و سیاق خارق العاده در کنار یکدیگر قرار بگیرند.ده هنرمند این سبک به نام هاى نیل شو  ، ال سید ، یزان هلوى ، لوکا بارسلونا، رتنا، یوسوگرو، خدیگا ال غواص تنها هنرمند خانم در این سبک، ستهید ، رسترر و چز بجرقوز  هستند که به آثار هر یک در این سرى مقالات مى پردازیم.این هنرمندان از خوش نویسان سرزمین ها و فرهنگ هاى گوناگون هستند که درک عمیقى از هر دو سبک گرافیتى و کالیگرافى  دارند.

 نیل شو   پدر کالیگرافیتى (Neil Shoe Meulman)

 
شو داچ (shou Dutch) که به عقیده بسیارى پدر کالیگرافیتى نام دارد هنرمندى  ایست هلندى تبار که آثارش شامل هنرهاى تجسمى ، گرافیتى نویس، گرافیک و کارگردانى مى باشد.
نیل شو  مولن (Neil Shoe Meulman) داچ را مرد افسانه گرافیتى مى نامند زیرا او ١٨ سال بیشتر نداشت که سبک “کالیگرافیتى”calligraffiti (ترکیبى از کالیگرافى و گرافیتى) را توسعه بخشید. هنگامى که وى نمایشگاه انفرادى بسیار موفقى در آمستردام در سال ٢٠٠٧ برگزار کرد ،توجه بسیارى از علاقه مندان به این سبک را به خور جلب کرد و مورد استقبال قرار گرفت.
niels_shoe_meulman
Niels Shoe Meulman

ال سید و هنر دموکراتیزه  (El Seed)

نفر دوم از این سبک را مى توان ال سید El Seed نامید. او که بیشتر در مقاله اى دیگر از آثارش نام بردیم ، هنرمندى تونسى اصل نتولد فرانسه است. او به سبب تلفیق کالیگرافى خطوط عربى و گرافیتى بسیار معروف است. یکى از معروف ترین آثار وى واقع در مسجد جرا در تونس است. این اثر به بلندى ۴٧متر و به ارض ١٠ متر است. این اثر از شامل آیاتى از قرآن است که به بزرگداشت تفاوت ها و احترام به یکدیگر اشاره کرده است.
آثار وى در دیگرشهرهاى دنیا  از قبیل پاریس، نیویورک، ملبورن، جده و لندن بر روى دیوار نقش بسته است. او در کتابى به عنوان “دیوارهاى گمشده و همکارى با لوئیس ویتن”(Lost walls and collaborated with Louis Vuitton) پروسه نقاشى بر روى ٢۴ دیوار را در چهار هفته به نمایش گذاشته است.
El Seed
El Seed

یزان هلوى و داستان هاى پرتره ایى  (Yazan Halawai)

یزان هلوى (Yazan Halawai) یکى از جوانترین  هنرمند کالیگرافیتى خاورمیانه به حساب مى آید. او در ابتدا شروع کار تحت تاثیر فرهنگ هیپ هاپ بوده و کارهایش سبک و سیاق گرافیتى غربى را داشته ولى بعد از چند سال او به کلیگرفى علاقه مند شد و او مسیر خود را تغییر داد. زیرا او متوجه شد تنها نوشتن نام خود بر روى دیوارها چندان تفاوتى با شعارهاى احزاب سیاسى بر روى دیوار ها ندارد.
او سبکى را پایه گذارى کرد که شامل کلیگرفى، هندسه شرقى، الگودهى و پرتره مى باشد. در حال حاضر وى با به تصویر کشیدن پرتره هاى اشخاص معروف و یا مردمانى عادى در خیابان هاى لبنان، تونس، سنگاپور، دبى و فرانسه داستان هاى هنرمندانى از شهر و شهروندانش بازگو مى کند
Yazan Halawai
Yazan Halawai

ادامه را در کالیگرافیتى (2) بخوانید.

.

آنا شاه محمدی

نوشته های مشابه

پاسخی بدهید