هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

واپسن اثر بنکسی، هنرمند مشهور اما ناشناس بریتانیایی، که یک ماه پیش روی دیوار یک گاراژ در شهر پورت تالبوت در جنوب ولز کشیده شده بود، بدون اینکه به حراج گذاشته شود بیش از صد هزار پوند فروخته شد.

«لین لوئیس» نام آهنگر ۵۵ ساله‌ی خوش شانسی است که این اثر روی گاراژ وی کشیده شده بود و یک شبه ثروت زیادی را برایش به ارمغان آورد. او توانست این اثر دیواری را به «جان براندلر» یک گالری‌دار اهل استان اسکس بفروشد.

بنکسی در صفحه اینستاگرامش این اثر را «تبریک کریسمس» نامیده و آن را درست پیش از کریسمس کشیده بود.

لین لوئیس، (سمت چپ) آهنگر خوش‌شانسی که بنکسی روی دیوار گاراژ خانه اش نقاشی کشید و جان براندلر خریدار این اثر (سمت راست)

این نقاشی روی دو بخش از دیوار یک گاراژ کشیده شده است. بخشی از این نقاشی کودکی را به تصویر کشیده که ظاهرا در حال لذت بردن از بارش برف است اما با دیدن بخش دیگر دیوار معلوم می‌شود که این در واقع برف نیست بلکه ذره‌های خاکستر یک زباله‌دان است که آتش گرفته است.

تخمین زده می‌شود که طی یک ماه گذشته، حدود بیست هزار نفر از این اثر هنری دیدن کرده‌اند.

آقای براندلر در گالری خود که در استان اسکس قرار دارد چند اثر دیگر از بنکسی را به نمایش گذاشته اما گفته است که این دیوارنگاره “حداقل دو تا سه سال دیگر در همین شهر می‌ماند.” چرا که به گفته او، این اثر به پورت تالبت تعلق دارد و می‌تواند به عنوان یکی از جاذبه های شهری، گردشگران بیشتری را به این شهر بیاورد.

او می‌گوید که بیش از صد هزار پوند بابت این اثر پرداخته است.

گفتی است این نقاشی دیواری چند بار هدف حمله قرار گرفته بود و نگهبانانی برای محافظت از این نقاشی دیواری گماشته شده بودند.

آقای لوئیس می‌گوید ظاهر شدن این نقاشی روی گاراژ خانه‌اش “زندگی او را دگرگون کرده است” و او از گالری‌دارها و مجموعه‌داران و دلالان هنری پیشنهاهای بسیاری دریافت کرده است. او فکر می‌کند چون مردم شهر عاشق این اثر شده‌اند، حیف است که این نقاشی از این منطقه برود. او هم چنین از اینکه صاحب گاراژ قیمت خیلی بالایی برای این اثر تعیین نکرده قدردانی کرد.

بنکسی نام مستعار هنرمندی بریتانیایی است که گفته شده متولد و بزرگ شده شهر بریستول در انگلستان است. چهره و هویت این هنرمند افشا نشده اما دیوارنگاری‌های او با موضوع های اجتماعی و سیاسی شهرت جهانی دارد. بنکسی در اوایل دهه ۱۹۹۰ کار دیوارنگاری را روی دیوارهای بریستول شروع کرد. او در سال ۲۰۱۰ برای کارگردانی فیلم “خروج از یادگاری فروشی” نامزد جایزه اسکار بود ولی در مراسم حاضر نشد.


منبع: بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید