هنرگردی مجله تخصصی هنری ایران

مجله مستقل و تخصصی هنرهای تجسمی و مفهموی

گالری مهروا در بهمن ماه ۱۳۹۴ میزبان نخستین نمایشگاه انفرادی پیمان دوام بود. دوام متولد ۱۳۷۰ شیراز و اصالتا آبادانی است و در این شهر بزرگ شده و تحصیل کرده است. او کارشناسی گرافیک را از دانشگاه آزاد اخذ کرده و شرکت در دو فراخوان بخش فرهنگی سفارت ساحل عاج، دو نمایشگاه گروهی و یکی از حراج های گالری شماره ۶ را در کارنامه هنری خود دارد.آخرین نمایشگاه نقاشی وی که در واقع نخستین نمایشگاه انفرادی او با عنوان “ابعاد آزادی در فضا” بوده، در بهمن ۱۳۹۴در گالری مهروا برگزار شد. به همین جهت فرصتی دست داد تا با او گفت و گو کرده که چکیده آن را در زیر می‌خوانید:

Payam Davam_Mehrva Art Gallery_Honargardi_1394

مساله آزادی در وهله نخست بعنوان زیر بنای کل مجموعه این فکر را در من ایجاد کرد که به تصویر کردن ابعاد آزادی بپردازم. از جایی که مفاهیم برایم بسیار حائز اهمیت هستند ، لزا پرداختن به موضوع آزادی که به مانند نامش بی حد و حصر و بسیار فراگیر مینماید دغدغه ای ایجاد کرد که شروع بکار کنم . از یک طرف معنای کلمه برایم مهم بود! میخواستم بفهمم آزادی یعنی چه و چگونه تعریف میشود و از طرفی دیگر چون نگاهی تاریخی به جهان پیرامونم دارم از بعدی تاریخی نیز به مساله آزادی پرداختم. انسان ، کلیه موجودات و ماده … همگی ذهنم را مشغول میکنند . بنظرم بسته بودن آزادی در این هستی از کوچکترین جزء تشکیل دهنده هر موجود متحرک یعنی ماده آغاز میگردد. حال باید به آزادی انسان و ابعادش نگاه کنیم با اینکه می دانیم آزادی چیزی نیست که ابعاد و محدوده ای داشته باشد ولی در این هستی دارد ، چون همه چیز متناقض هست و پارادوکس در بند بند این جهان ساکن است.

ابعاد آزادی در فضا تلاشی بود جهت طرح سوال نه چیزی برای به جواب رسیدن. قصدم برقراری یک دیالکتیک از طریق آثارم با مخاطبینم بودتا دغدغه ام را با آنان به اشتراک بگذارم.

در پاسخ پرسش دوم تان باید بگویم نه؛ چون من نامگذاری روی آثارم را جزئی از خود اثر میدانم و به نظرم این کار وحدت بیشتری بین مخاطب و درکش از اثر هنری ایجاد میکند. نام آثار مثل نشانه های تصویری درون آثار برایم مهم هستند و مثل پازلی از هم گسسته میمانند که با نامشان مجموعه را تکمیل می‌کنند.

payam-davam_mehrva-gallery_honargardi_lannd_1394

بله قصدم نشان دادن حقیقتی بود که در یک فضای آرام و نسبتا آزاد در تاریخ اتفاق افتاده، می افتد و خواهد افتاد. حال این اتفاق خشونت، نابودی، خونریزی، جبر و هرچیزی که آزادی را محدود می‌کند می باشد.

شخصیت های موجود در آثارم و نگاهم به لحاظ مفهومی به انسان

Payam-Davam_Mehrva-Gallery_p-(3) Payam-Davam_Mehrva-Gallery_p-(2)
Payam-Davam_Mehrva-Gallery_p-(4) Payam-Davam_Mehrva-Gallery_p-(1)

*با آرزوی موفقیت برای پیمان دوام

دیدگاهتان را بنویسید